Sivas yöresine ait madeni eserler
Mineral works of art belonging to Sivas region
- Tez No: 425682
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 974
Özet
İç Anadolu Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Sivas'ta, tarihin ilk dönemlerinden zamanımıza kadar çeşitli medeniyetler ve devletler hâkimiyetlerini sürdürmüşler, bu sayede şehir büyük bir kültür ve ticaret merkezi olmuştur. Bu zengin kültürün oluşturduğu birçok sanat türünden sadece bir bölümünü oluşturan ve günümüzde çok güçlükle devam ettirilmeye çalışılan maden sanatının güzel örneklerini ancak müzede ya da özel koleksiyonlarda bulmak mümkün hale gelmiştir. Geçmiş toplumların yaşayış biçimleri, kültür ve bilgi birikimlerinin geleceğe aktarılmasında yazılı kaynaklar kadar değer taşıyan el sanatlarının araştırılması, arşivlenmesi bu manada önem taşımaktadır. Bu düşünceden yola çıkarak, Doktora tez çalışmasında“Sivas Yöresine Ait Madeni Eserler”ismi konu başlığı olarak belirlenmiş, araştırma konusu hakkında Sivas ili ve ilçelerinde araştırma yapılmış, yayınlanmış olan çalışmalar gözden geçirilmiş, bu işe gönül vermiş usta, araştırmacı ve koleksiyonerler ile görüşülmüş, bunlara ek olarak ildeki müzeler ziyaret edilmiştir. Yapılan alan araştırmasında bulunan eserler tek tek incelenmiş, yaklaşık 201 (iki yüz bir) madeni mutfak eşyası seçilmek suretiyle malzeme, yapım tekniği, tür, form, süsleme tekniği vb. özellikler bakımından katalog düzeni içinde tanıtılmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında Sivas ilinin coğrafi konumu ve tarihçesi, maden sanatının Anadolu'daki tarihsel gelişimi, maden sanatında kullanılan başlıca maden çeşitleri, maden işleme teknikleri ile süsleme teknikleri, bakır işlemeciliğinde kullanılan malzeme ve araçlar, Sivas yöresi mutfağında kullanılan kap türleri vb. konu başlıkları genel hatlarıyla ifade edilmiştir. Seçilen 201 (iki yüz bir) eserin ekler çalışması yapıldıktan sonra değerlendirme ve karşılaştırma bölümlerinde, incelenen örneklerin yapım ve süsleme özellikleri belirtilmiştir. Anadolu'daki diğer yöre örnekleriyle karşılaştırmaları yapılarak, benzer ve farklı yönleri belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise tüm bu değerlendirmeler ışığında varılan sonuç kısaca ifade edilmiş, Doktora tezi, bibliyografya, çizimler ve fotoğraflar eklenerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Different cultures and states have continued their government since the first times of the history, in Sivas, one of the important cities of Central Anatolia Region, thus the city was a large center of culture and trade. The beautiful samples of only a part of many art kinds that this rich culture is made of and very difficult to try to continue in our days, Mining art, can be found only in museum or special collections. In this context, it is very important to research and archive handicrafts. Because they are as valuable as written sources to deliver information about living styles and cultures of ancient societies to the future. Following this, in Dissertation thesis,“Mineral Works of art belonging to Sivas region”was determined as thesis title, researches were occured in Sivas and its provinces, published studies were analysed, masters, researchers and collectors setting their hearts on this study were met with, and in addition to all of these, museums in the city were visited. The works of art in studied area researches were analysed one by one, selecting about 201 (two hundred and one) works, with regard to material, making technique, kind, form, ornament technique etc. characteristics were tried to be introduced in the frame of catalog order. In the thesis context, the geographical position and history of Sivas, historical improvement of mining art in Anatolia, the main metal kinds using in mining art, mining processing and ornament techniques, materials and tools using in copper processing, various pots using in Sivas region kitchen etc. titles were stated in general. After catalog study of the selected 201 (two hundred one) works of art, in assessment and comparison parts, making and ornament features of the analysed samples were indicated. Comparising with the other regional samples in Anatolia, similar and different properties were determined. At the last stage of the study, in the light of all these assessments, the conclusion was expressed briefly, dissertation thesis, was completed with additions of bibliography, drawings and photos.