İstatiksel proses kontrol teknikleri ve Sivas Dikimevi'nde bir uygulama
Statistical process control techniques and an application in Sivas Dikimevi
  1. Tez No: 136974
  2. Yazar: HASAN GEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırmada, kalite, kalite kontrolü, istatistiksel proses kontrolü ve istatistiksel proses kontrolünde kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.Proses kontrol, istatistiksel proses kontrolünün amaçları ve istatistiksel proses kontrolünden beklenen faydalar açıklanmaktadır. İstatistiksel proses kontrolünün yedi tekniği olan Histogram, Pareto Analizi, Sebep- Sonuç Diyagramı Kontrol Tablosu, Hata Yoğunluk Diyagramı, Dağılma Diyagramı ve Kontrol Grafikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sivas Dikimevi'nden alınan veriler doğrultusunda, istatistiksel proses kontrol teknikleriyle uygulama yapılmıştır. Sivas Dikimevi' nde üretim hatalarının sebepleri araştırılarak hata nedenlerinin belirlenen spesifikasyonlara uygun olup olmadıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study undertakes to give information on the techniques used in quality, quality control, statistical process control, and the techniques used in statistical process control. Process control, the goals of statistical process control and expected benefits of statistical process control are explained. Seven techniques of statistical process control, Histograms, Pareto Analysis, Cause- and-Effect Diagrams, Record Sheet, Defect-Concentration Diagram, Scatter Diagrams and Control Charts are throughly examined. The causes of manufacturing defects in Sivas Dikimevi and whether these match with the designated specifications have been investigated.