Risk sermayesi finansman modeli ve sosyal güvenlik kuruluşlarının risk sermayesi sektörüne fon yaratmaları açısından değerlendirilmesi
Venture capital financing model and the evaluation of social security agencies with respect to creating of funds for venture capital sector
  1. Tez No: 136973
  2. Yazar: CEVRİYE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Risk Sermayesi, teknolojik yenilik içeren ve yüksek risk taşıyan yatırımlara yüksek getiri beklentisiyle uzun vadeli fon sağlayan alternatif bir finansman modelidir, ikinci dünya savaşından sonra Amerika'da ortaya çıkan ve bugün bir birçok ülkede uygulanan Risk Sermayesi hem bir finansman modeli hem de yatırım aracıdır. Risk Sermayesi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin gelişmelerini desteklemeyi ve teknolojik yenilik içeren yatırımlarını ekonomiye kazandırmayı amaçlamaktadır. Dünyada Risk Sermayesi uygulamalarında bazı farklılıklar olmasına rağmen Risk Sermayesi Finansman Modeli; uzun vadeli fonların toplanması, bu fonların yatırıma aktarılması, yatırımın geliştirilmesi ve ikincil piyasalar yoluyla yatırımdan çıkılması aşamalarından oluşmaktadır. Bu model Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin finansman sorunlarının giderilmesine, teknolojik gelişmeye ve ekonomik kalkınmaya katkılarından dolayı büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda Risk Sermayesi Finansman Modeli tanıtılmakta, Dünya uygulamaları ve Türkiye'de gelişme süreci anlatılmaktadır. Ayrıca Dünyada ve Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sisteminin Risk Sermayesi sektörüne fon yaratmaları açısından değerlendirmesi yapılarak Türk Sosyal Güvenlik Kurumlan'nm Risk Sermayesinin gelişmesini sağlaması açısından bu sektöre fon yaratma kapasiteleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Venture Capital is an alternative financing model which provides long term funds with the expectation of receiving high revenues on investments which technological innovations and high risk. Venture Capital, which came into being in America after World War II and applied in nuerous countries today, is both a financing model and an investment tool. The purpose of the Venture Capital is to support the Small and Scale Enterprises and to bring the investments which contain technological innovations into the market. Although there are some differences in the implementation of the Venture Capital in the world, Venture Capital Financing Model is; to collect long term funds and transfer these funds into investment, to improve investment and to recoup the investment through secondary markets. This model is very important in overcoming the financial problems of Small Medium Scale Enterprises, and because of the contributions to the development of technology and the economy. In our study, we are introducing the Venture Capital Financing Model, its implementation in the world and its progress in Turkey. Additionally, evalutions were made for the Social Insurance Systems of the World and Turkey to create funds for the Venture Capital sector and the capacity of the Turkish Social Security Agencies to create funds for the development of Venture Capital, was examined.