İstatistiksel proses kontrol teknikleri ve Gencerpor Styropor fabrikasında bir uygulama
Statistical process control technics and an application at the factory pf Gencerpor Styropor
- Tez No: 136979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada GENCERPOR Styropor fabrikasındaki üretilen styropor tabakalarının ( proses ) müşterinin beklenti ve isteklerini karşılayabilecek standartlarda olup olmadığı, istatistiksel proses kontrol teknikleri kullanılarak incelenmiştir.İlk etapta istatistiksel proses kontrol teknikleri hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Üretilen farklı ağırlıktaki styropor blokları farklı kalınlık ve ebatlarda kesilmektedir. Kullanım yerinde styropor tabakalarının üzerleri tuğla, sıva, fayans gibi malzemelerle kapatıldığından müşteri için tek aranılan özelliğin sertlik (yoğunluk ) olduğu belirlenmiştir. Styropor bloklarının üretildiği kalıp hacmi sabit olduğundan sertlik özelliğinin styropor bloklarının ağırlıkları ile doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir. Üretilen styropor bloklarının ağırlıklarına ilişkin kontrol grafikleri oluşturulmuş ve hedef değerden sapmaların sebepleri (makinelerdeki basınç, sıcaklık, devir, nem gibi) yorumlanarak bir kalite kontrol sistemi kurulmaya çalışılmıştır. Eğer üretime müdahale edilecekse bunun hangi durumlarda ve ne zaman olacağı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this thesis, it is observed if the styropor layers ( process ) are convenient with customer expectations and requirements in GENCERPOR factory by using statistical process control technics. Firstly theorical informations are presented about the statistical process control technics. Styropor blocks are producted in different dimensions and weights. As the styropor layers are covered with brkket, plaster or tile, it is determined that hardness ( concentration ) is the key property for the customer. Since the molds of styropor are in same volume, hardness property is in direct proportion with the weights of the styropor blocks. Statistical Control Graphics related with the weights of the styropor blocks are constituded and the reasons of deviated points ( eg. pressure in teh molding machines, temperature, period, moisture, etc. ) and are observed and interpretated according to establish a quality control system. It is observed in which situationns the corrective operations are needed.