Hizmet sektöründe ilişki pazarlaması ve konaklama işletmesinde bir uygulama
Relationship marketing in service sector and an application at the hotel business
  1. Tez No: 136978
  2. Yazar: OLGUN KİTAPÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Pazarlamada hızlı bir değişim içerisindedir. Ürün ve hizmetin sadece satışı değil, müşterilerle karşılıklı olarak tatminin sağlanması, müşteri sadakatinin yaratılması, uzun vadeli ilişkilerin kurulması, geliştirilmesi ve muhafaza edilmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmada yeni bir olgu olarak ortaya çıkan ilişki pazarlaması detaylı incelenmiştir. Daha sonra ilişki pazarlamasında müşteri memnuniyeti, müşteri değeri, ve müşteri sadakati, modern pazarlama kavramı ile ilişki pazarlama kavramı arasındaki ilişki ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak Sivas Büyük OtePde yapılan anket çalışması bu işletmenin müşterilerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Marketing as a business function has been going through rapidly change. Not only sales of good and service, but also providing mutual satisfaction between buyers and salers, creating customer loyalty, establishing, maintaining and enhancing long- term relationship with customers have became important. In this study, relationship marketing was investigated to emerge as a new phenomenom in detail. Then, customer satisfaction, customer value, and customer loyalty in relationship marketing, relation between modern marketing concept and relationship concept were discussed in detail. Finally, at Sivas Buyuk Hotel in Sivas city was examined by conducting surveys with hotel's customers.