Türk aydınının Postmodernizmi algılayışı
The Postmodernism perception of Turkish intellectuals
- Tez No: 136982
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, son yıllarda tüm dünyada entelektüellerin tartıştığı önemli konulardan biri olan postmodernizmi Türk aydınının nasıl algıladığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmamızın birinci bölümünde, postmodernizmin neliği, düşünsel kökenleri, tarihsel gelişimi ve temel argümanları üzerinde duruldu. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türk aydınının postmodernizme ilişkin görüşleri tartışıldı. Başka bir deyişle, farklı cenahlarda ve disiplinlerde yer alan Türk aydınlarının postmodernizme ilişkin bakış açılan irdelendi. Türk aydınları postmodernizme bakış açılan bağlamında olumlu, olumsuz ve nötr olarak sınıflandırıldı. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, Türk aydınının postmodernizmi algılayışına dair bir değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The aim at this reserach to demonstrate how Turkish intellectuals perceive postmodernism wich is an important subject discussed among intellectuals in the world in recent years. In the first chapter, the meaning of postmodernism, it's background and basic arguments have been stated. The second chapter aimed to show the views of Turkish intellectuals about postmodernism. Here, we grouped them as possitive, negative ant nötr according to their approches to postmodernism. The third chapter concluded Turkish intellectuels perception of postmodernism.