Veri zarfla analizi yöntemiyle görece verimlilik analizi ile 2000-2001 yıllarında C. Ü. Araştırma Uygulama hastanesinde bir uygulama
Efficiency analysis via data envelopment analysis and a study at Cumhuriyet Üniversitesi Research and Application hospital in 2000-2001 years
  1. Tez No: 136981
  2. Yazar: YALÇIN GALİP UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLAN GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının temel amacı Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin karar birimi olarak bölümlerinin görece verimliliklerini Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi ile değerlendirmek, verimli ve verimsiz bölümlerin girdi ve çıktı düzeylerini incelemek ve verimsiz olarak tanımlanan bölümlerin neden verimsiz olduğunu belirlemektir. Birinci bölümde performanstan bahsedilmektedir. Veri gruplarının karşılaştırılması günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada performansla ilgilenilmektedir. Performans, bir işi yapan bir bireyin, bir grubun ya da bir teşebbüsün o işte amaçlanan hedefe yönelik olarak neyi sağlayabildiğinin nicel ve nitel olarak anlatımıdır. Ekonomik büyüme ve kalkınmanın temel hedefi performansın arttırılmasıdır. İkinci Bölümde Veri Zarflama Analizi anlatılmaktadır. VZA örgütsel performansın analizi amacıyla yakın zamanlarda geliştirilen kantitatif tekniklerden bir tanesidir. Charnes, Cooper ve Rhodes tarafından geliştirilen VZA, FarrelT in ekonomik birimlerin verimliliği ile ilgili çalışmasının bir uzantısı ve genellemesidir. VZA bir kurumun çıktı üretmek için kaynakların ne derece iyi kullandığım belirlemek için geliştirilen doğrusal bir programdır. VZA ile birbirine benzer kurum veya birimlerin karşılaştırılmasına dayalı olan teknik veya göreceli verimlilik ölçülür. Üçüncü bölümde EMS programı tanıtılmaktadır ve uygulamaya geçilmektedir. Uygulamada analiz yöntemi olarak girdi yönelimli VZA yöntemi kullamlmaktadır. Karar birimi olarak hastanenin 17 bölümü alınmıştır. Girdi değişkenleri olarak yatak sayısı ve hekim sayısı kullanılmıştır. Çıktı değişkenleri olarak da ameliyat yapan bölümlerde poliklinik sayısı, yatan hasta sayısı ve ameliyat sayısı; ameliyat yapmayan bölümlerde ise poliklinik sayısı ve yatan hasta sayısı kullamlmışür. Sonuç olarak 2000 ve 2001 yıllarında Genel Cerrahi, Göz, Kadın Doğum, KBB, Ortopedi, Plastik Cerrahi, Üroloji, Dahiliye, Cildiye, FTR, Göğüs Hastalıkları, Enfaktüs Hastalıkları, Pediatri Bölümleri verimli çahşmışlardır. Diğer bölümler Göğüs-Kalp-Damar, Nöroşirirji, Nöroloji, Psikiyatri Bölümleri verimsiz olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The main aim of the study is to evaluate relative technical efficiency of the C.Ü Hospital's departments as decision making unit by Data Envelopment Analysis. And also to examine the department's input and output level and to determine the reason why the inefficient deparments are inefficient. Performance is mentioned in the first part. Comparing data groups is an integral part of our daily life. Here we are interested in the performance. Performance is the quantative and descriptive explanation of what an individual, a group or a company can provide regarding the business done. The main objective of the economical growth and the development is to improve the performance. In the second part data envelopment analysis (DEA) is explained. DEA is a recent addition to the arsenal of quantative techniques available for the analysis of organizational performance. Developed by Charnes, Cooper and Rhodes, DEA is an eztension and generalization of FarreH's efforts to measure the efficiency of economic entitles. DEA uses extensions of linear programming techniques to assess how efficiently an organization uses its resources to produce outputs. The efficiency analyzed is relative efficiency, evaluated by comparing peer organizations or entitles. In the third part EMS is presented. 17 deparments are used as a decision making unit. Number of doctor and number of bed are used as input variables. In the department which is made operations, number of polyclinic, number of sickbed and the number of operation are used as output variables. And also in the department of which is not made operations, number of polyclinic and number of sickbed are used as output variables As a result in the 2000 and 2001 years General Surgery, Ophthalmology, Gynecology, KBB, Ortopady, Plastic Surgery, Urology, Internal Medicine, Dermathology, FTR, Thoracic Disease, Infecthyus and Pediatry departments were efficient. And the other were not efficient.