Günümüzdeki alevi örgütlenmeleri üzerine bir inceleme
A Research on alevi organizations nowadays
  1. Tez No: 136983
  2. Yazar: SELÇUK ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü' nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin önemi, amacı, yöntemi, sayıltıları, sınırları ve problemleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca kısaca Aleviliğin tarihi gelişimi incelenmiştir. Birinci bölümde Alevi vakıfları ikici bölümde Alevi dernekleri üçüncü bölümde de Alevi dergahlarının hiyerarşik yapısı kuruluş tüzükleri amaçlan, faaliyet alanları, gelir kaynaklan ve devletten olan talepleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Alevi örgütlerinin inanç, ibadet, adab ve erkana dair görüşleri üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında ise, Alevi örgütlerinin genel bir değerlendirmesi yapılarak, Diyanet Kurumu hakkındaki görüşleri ile bu örgütlerin son zamanlarda en çok tartıştıkları noktalar üzerinde durulmuştur.. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This paper has been prepared as a master thesis in Social Scienses Institution Department of Cumhuriyet University. This Study includes, and introduction, four, sections and a conclusion part. In the conclusion part, the importance of our, thesis, its aims, hyphothesis and its, methods, limits and its problems are emphasized. And also the historical development of Alevth is shortly examined. Some information is given about Alevth associations in the first section, Alevi foundations in the second section and the hierarchical structure, foundation regulations, aims, activity fields, income sources and their demands from the state in the third section. And in the fourth section the views of Aleviths is about belief, worship, customs ritual, is also. In the conclusion part the Alevi associations are generally evaluated and the opinions of this associations about the institution official religion (religious affairs) are expressed. Moreover the points, which these organizations discuss on recently, are considered. V