M. Edom'un Mustafa Nuri tarafından Osmanlıcaya çevrilen 'Tarih-i Esatir' adlı eseri üzerine bir inceleme (sadeleştirme ve değerlendirme)
An Evaluation on M. Edom's work title 'Tarih-i Esatir' translated into the Ottoman language by Musfata Nuri (simplification and evaluation)
- Tez No: 136986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu tez cumhuriyet üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve dört üniteden (bab) oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, alam yöntemi üzerinde durulmaktadır. Birinci bölüm dört üniteden oluşmaktadır. Tarihin tanımı, bölümlere ayrılması ve putperestliğin ortaya çıkışı hakkında bilgi verildikten sonra Birinci ve İkinci derece tanrılar tanıtılmıştır. İkinci ünitede Kenâi mabutlardan bahsedilmektedir. Üçüncü ünitede ise Kahramanlar işlenmiştir. Dördüncü ünitede Mısır, İran, Hint, İskandinav ve Kelt mitolojileri ele alınmıştır. İkinci bölümde değerlendirme yapılarak dikkat çekici noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This thesis was prepared as a post graduate thesis in social sciences institute of Cumhuriyet University. This work consists of two parts and four units. In introduction part, we dwell upon purpose domains and methods of the thesis Firs part consists of four units. After emphasizing the definition and the division of history and the existence of paganizm, Gods from first and second rank are defined. In the second unit, the Divinites Allegoriqus are defined. In the third unit, the Heroes are worked upon. In the fourth unit, the mythologies of Egypt, Iran, Indian, Scandinavian and Celtic cultures are examined. Later, the remarkable points are emphasized with discussions in the second part.