Türkmen Halk Ertekileri üzerinde gramer incelemesi
Grammar examination on Turkmen Halk Ertekileri
  1. Tez No: 136993
  2. Yazar: FİKRİYE DUMAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
ÖZET Bu tezde, Türk dilleri içinde Türkiye, Azerbaycan, Gagavuz ve HorasanTürkçeleri ile aynı lehçe ailesine mensup Türkmen Tiirkçesinin gramer özellikleri incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken“Türkmen Halk Ertekileri”adlı kitaptan seçilen yirmi sekiz erteki esas alınmış, verilen örnekler bu eserlerden seçilmiştir. İlk olarak bu ertekiler Kiril alfabesinden Latin alfabesine aktarılmıştır. Bu esnada Türkmen Türkçesinin en önemli ses özelliği olan uzun ünlüler de Latin harfli metinlerde gösterilmiştir. Çalışmanın 'Giriş' kısmında Türkmenlerin tarihleri, kültürleri, yazı dilleri ve edebiyatları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca konu, kullanılan malzeme ve uygulanan metot da bu kısımda açıklanmıştır. 'Ses Bilgisi' mısmında Türkmen Türkçesinin ses özellikleri; 'Şekil Bilgisi ' kısmında da şekil ve biçim özellikleri incelenmiştir. 'Dizin', taranan metinlerde geçen bütün kelimelerin anlamlan ve aldıkları eklerle gösterilmesinden oluşmuştur. Taranan metinlerin Latin harfli şekilleri tezin sonuna eklenmiştir. Bu çalışma, Türk dilinin dikkate değer ses özelliklerine sahip Türkmen Türkçesini konu almasıyla önemlidir. Bu incelemede henüz bizim İçin yeni bir alan olan Türkmen Türkçesinin gramer özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the grammar characteristics of the Turkoman Turkish which partisipates in the same dialect family with Turkey, Azerbaijan, Gagavuz and Horasan Turkish among Turkish languages are examined. While this examination was being prepared, twenty-eight stories of the Turkish populace were based upon the boob named“Türkmen Hulk Ertekileri”and the examples that are presented were chosen from this work. Firstly, these stories were trasfered from Kiril alphabet into Latin alphabet. During this transfer, the long vowels, which are the most Important sound characteristic of the Turkoman Turkish, have been shown in the texts including Latin letters, too. In the entrance section of this work, some information aboui the history, the culture, the writing language and the literature of Turkomans is Introduced. Also the subject, the material which as used and the method which was applied are described in this section. In 'Sound Information' part; the sound characteristics of the Turkoman Turkish and in 'Diagram Information' part, the diagram and the style characteristics are examined. 'Index' was formed by the meanings of all words that are Included in the examined texts and being shown with the additions they have. Even Kiril lettered and Latin lettered figures of the examined texts were added in the end of the thesis. This work is important with having the Turkoman Turkish which has sound features that are worth to be paid attention in Turkish language as a subject. In this examination, information about the grammar characteristics of the Turkoman Turkish which has been a new field to us is presented.