Türkiye'de yeni ekonomi ve elektronik ticaret
New economy and electronic trade in Turkey
  1. Tez No: 136996
  2. Yazar: AHMET TURAN ÖZKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yeni ekonomi yeni teknolojilerin özellikle de internetin kullanılmaya başlanmasıyla ortaya çıkan ve mevcut sistemi, alım satımdan, para aktarmaya, sözleşme düzenlemeye, ekonomiye ait ne kadar işlem varsa bunları yeni teknolojiler kullanarak değiştiren ve geliştiren bir sistemdir. Ama bu yeni ekonominin eski ekonomiden tamamen farklı olduğu anlamına gelmemelidir. Geleneksel ekonomi yeni ekonominin içinde de her zaman var olmaya devam edecektir. Yeni ekonomi bilgi ve bununla birlikte teknoloji temelli bir ekonomidir. Yani bilgi toplumu ekonomisidir. Yeni ekonomi ağırlığını daha çok ticaret yapısı üzerinde göstermektedir. Yeni ekonomiyle birlikte ticaret artık ağlar üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Diğer bir ifade ile elektronikleşmiştir. Elektronik ticaretin genel bir tanımı şu şekilde yapılabilir; Elektronik ticaret bilgisayar ağlan aracılığı ile ürünlerin üretilmesi, tanıtımının, satışının, ödemesinin ve dağıtımının yapılmasıdır. Elektronik ticaretin kullandığı temel araçlar ise; telefon, fax, televizyon, bilgisayar, EFT, EDI, sayısal televizyon, internet, GSM, şeklinde gruplandırılabilir. Yakın bir gelecekte ise bu araçlardan internetin ve mobil araçların kullanımının artacağı muhakkaktır. Elektronik ticaretin kapsamı ise sadece mal alımı ve satımıyla ilgili değildir. Anlaşma yapmadan, sipariş vermeye; üretimden, gümrüklemeye birçok işlem elektronik ticaret kapsamına girmektedir. Günümüzde hızla gelişmekte olan elektronik ticaret 197(Tlerde ortaya çıkmış ve 1990'lardan sonra internet kullanımının artışına paralel bir şekilde hızla artmıştır. Yeni ekonominin etkinlik kazanması ve elektronik ticaretin hızla yaygınlaşması ekonomik ve sosyal yaşamı etkilemeye başlamıştır. Elektronik ticaretin; enflasyon, verimlilik, reklamcılık, pazarlama, tüketici, sosyal yaşam üzerindeki etkileri gözle görülebilir ve araştırmalarla ispat edilebilir duruma gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The new economy is a system brought out by the new technology, especially the usage of internet, and changing the available system and the process involving 'purchase and sale', money transfer, contracting and economy. However, it doesn't mean that the new economy is completely different from the old one. The traditional economy always exists in the frame of the old one. The new economy is based on information and technology, that is, it is the economy of the informative society. The new economy profoundly affects the formation of commerce. The new economy enables us to trade through network, that is, electronically. The electronic trade is described as follows: The electronic trade is producing, advertising, selling and distributing the products by means of computer network. The devices which are used in the electronic trade are telephone, fax, television, computer, EFT, EDI, numerical television, internet, GSM. The use of the mobile devices and internet will have increased by near future. The content of electronic trade is not only purchasing or selling goods. It involves in such processes as ordering without agreement, production, paying customs duties. The electronic trade brought out in 1970's has increased rapidly in parallel with the increase in the usage of internet after 1990's. The new economy and rapidly- spreading electronic trade begin to affect economical and social life. The effects of the electronic trade on inflation, productivity, advertisement, marketing, consumer and social life can be proved in researches.