Kayseri'de sanayileşme
Industralisation in Kayseri
  1. Tez No: 137001
  2. Yazar: BERNA YÜCEER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Yapı ve Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bir ülkenin ekonomik kalkınma sürecinde sanayileşme politikalarının önemli olduğu bilinmektedir. Cumhuriyet' in ilk dönemlerinde Türk sanayisi, devletçi ekonomik yönelimleri çerçevesinde hızla gelişmeye başlamıştır. Devletçi ekonomik politikalarla amaçlanan kalkınmanın önemli unsurlarından biri, bölgesel sanayileşme çabalarıdır. Bu yüzden, çalışmamızda, Kayseri bölgesinin ekonomik gelişimi incelenmiştir. Bölgesel sanayileşme sürecinin bir örneği olarak, Kayseri sanayisinin sektörel sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, Kayseri bölgesi sanayileşmesinin incelenmesinin, Türkiye'de bölgesel sanayileşme sürecinin anlaşılması noktasında faydalı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY It is a very well fact that policies of industrialisation is very important in the process of economical development. In the first pheses of Turkish Rebublic, Turkey's industry had developed rapidly because of statist economical approches. One of the significant elements of the aim of development of statists economical policies is to be industrialized. Therefore, we tried to analyze the economical improvement of Kayseri and its environment. We stated some sectoral problems of Kayseri' s industry, as an example for regional industrialization and claimed some solutions. It is hoped by this study that this thesis will be very helpful to understand the progress of regional development of Turkey by analyzing the industrialization of Kayseri and its environment.