Kayseri'de sanayileşmenin tarihsel gelişimi
Historical development of industrialization in Kayseri
  1. Tez No: 480432
  2. Yazar: EMRE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİSFET UZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Şehirlerin ekonomik kalkınma sürecinde sanayileşme politikalarının önemli olduğu bilinmektedir. Sanayinin ve sanayileşmenin Kayseri'nin ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşmasında büyük bir rolü olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Osmanlı İmparatorluğundan, Cumhuriyetin ilk dönemlerinde ve Dördüncü Sanayi Devrimine kadar sürede Kayseri sanayisinin gelişimi, şehrin iktisadi hayatını büyük oranda etkilemiştir. Bu etkileşimin Kayseri'nin sosyo-iktisadi hayatına yön veren önemli etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Çalışma kapsamında Osmanlı Devleti'nde sanayileşme sürecinde Kayseri sanayisinin gelişimi incelenecektir. Kayseri sanayisinin tarihsel gelişimi adlı çalışmanın amacı, Kayseri'deki sanayileşme süreçlerini dönemler itibariyle ele alarak, şehrin iktisadi hayatına yön veren olayları vurgulayarak, gelecekte sanayileşme süreçlerine ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
It is know that industrialization policies are important in the economic development process of cities. Is an undeniable fact that the industriy and industrializatia have and important role in achieving Kayseri's economic and social goals. From the Ottoman Empire to the first period of the Republic and to the fourth Industrial Revaluation, the development of the Kayseri industry has greatly influenced the economic life of the city. We can say that this interaction is one of the important factors that guide Kayseri's socio-economic life. Within the scope of the study, the development of the Kayseri industry will be examined during the industrialization process in the Ottoman State. The aim of the historical development of the Kayseri industry is to shed light on future industrial periods by emphasizing the events leading to the economic life of the city by considering the industrialization processes in Kayseri periodically.