Etnisite olgusunun kavramsal sınırları ve modernite açısından incelenmesi
The Conceptual scope of phenomena of ethnicity and its assesment with respect to modernity
  1. Tez No: 137003
  2. Yazar: H. SERKAN AKILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada etnisite kavramının sınırlarının belirlenmesi ve etnisite ile modernite arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Konu teorik olarak ele alınmış; etnisite teorileri arasmda temel öneme sahip eserlerde belirginlik kazanan kavramsal sınırlar belirlenmeye çalışılmıştır. Modernite olgusu, ilerleme, modernleşme ve küreselleşme süreçleri bağlamında araştırılmış ve etnisite ile modernite arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, etnisitenin modernite ile olan ilişkisinin çok yönlü bir doğası olduğu görülmüş; etnik kimliklerin kaybolacağına yönelik düşüncelerin zayıfladığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı THE CONCEPTUAL SCOPE OF PHENOMENA OF ETHNICITY AND ITS ASSESMENT WITH RESPECT TO MODERNITY The aim of this study is to locate the conceptual scope of the term“ethnicity”, and to asses the relationship between ethnicity and modernity. A literature research which consists of the main documents in the related field has been made in order to clarify various conceptual understandings of the term. The theories of“Modernity”have been evaluated with respect to main stream processes such as progress, modernization, and globalization. As a result, it has been observed that the relationships between modernity and ethnicity have a multi dimensional nature. The main outcome of this study is that it weakens the assumption that ethnic identities would disseappear with processes of progress, modernization and globalization.