Küselleşmenin vergi politikalarına etkileri
The Effects of globalization on taxation policy
- Tez No: 137006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Küreselleşmenin vergi politikaları üzerine etkilerini incelemeyi amaçlayan bu çalışmada öncelikle küreselleşme kavramı üzerinde durulmuş ve günümüzde yaşananın asıl olarak neo-liberal ekonomi politikaları alanında bir küreselleşme olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede küreselleşmeyle birlikte vergiler alanında yaşanan temel değişimin, sanılanın aksine vergi gelirlerinde bir azalmadan ziyade sermaye gelirleri üzerinden alman vergilerden emek gelirleri ve tüketim üzerinden alman vergilere doğru bir kayma olduğu ileri sürülmüştür. OECD'ye üye ülkelerin vergi yapılan incelenmesinden elde edilen sonuçlar bu görüşleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this study is to explore the effect of globalization on the taxation policy. With a comprehensive explanation of the concept of globalization, it is claimed that the actual globalization is the globalization of neo-liberal economic politics indeed. Contrary to common belief, the basic change in taxation policy, depending on globalization, is not the decline of the total tax revenue instead shifting from capital taxation to tax on labor income and consumption. The statistical data of the tax structure of OECD countries confirms the interpretation emphasized above.