Türk gıda endüstrisinde teşvikler
The Encouragements in Turkish food industry
  1. Tez No: 137008
  2. Yazar: ENGİN DERMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VII ÖZET Türkiye gelişme sürecinde olan bir ülkedir. Bu süreçte özel önem taşıyan bazı sanayi alanları vardır. Gıda sanayi bunlardan birisidir. Nitekim gıda sanayi Türkiye'de hızlı bir gelişme içerisindedir. Gelişimin daha da hızlandırılması için Türk gıda endüstrisinin devlet desteğine gereksinim duyulmaktadır. Tarım sektörü geçmişten bugüne kadar Türkiye'deki en yakından işlenen ve ekonomiye önemli katkıları olan bir sektördür. Ancak uygulanan sağlıksız politikalar, geleneksel uygulamalar ve yeni teknolojilerin yeterli düzeyde kullanılmaması gibi nedenlerle Türk tarım sektörü olması gereken konumda değildir. Tarım sektörünün bu durumu gıda sanayinin hammaddesini oluşturması dolayısıyla gıda sanayinin gelişimini de olumsuz etkilemiştir. Gıda sanayi Türkiye'nin geleceğinde önemli rol oynayacak özel bir öneme sahiptir.“ Türk Gıda Endüstrisi ve Teşvikler ”başlıklı bu çalışmada; geçmişteki durum, mevcut yapı ve konu ile ilgili yapılabilecek uygulamalar ele alınmıştır. Ayrıca Avrupa Birliği uyum süreci nedeniyle Türk gıda endüstrisinin yapısı incelenerek, Avrupa Birliği teşvik mekanizması ile karşılaştırılmıştır. Türk gıda endüstrisinin alt dalları ele alınarak, rekabet gücü yüksek olanlar üzerinde durulmuştur. Etkili bir teşvik sistemi ile Türk gıda endüstrisinin uluslararası alanda da rekabet gücü yüksek bir konuma gelebileceği vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Türkiye'nin içinde bulunduğu kaynak zenginliği, tarımsal çeşitlilik ve jeopolitik konumu itibariyle Türk gıda endüstrisi ve bu endüstrinin gelişiminde lokomotif görevi yapacak olan teşviklerin tüm boyutlarıyla incelenmesine çalışılarak aksayan yönlerin ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gelinen noktada, Türk gıda endüstrisinin sağlıklı teşvik politikaları ile daha da gelişebilecek bir yapı ve dinamiklik içerisinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Turkey is a developing country. There are some industries which have special importance in this developing process. Food industry is one of the most important industries. Food industry has been in rapid developing process. Food industry needs different mechanismes of government. Agricultural sector is the most basic sector in Turkey from the past until now. But this sector is not in right place in Turkey because of unefficient policies, traditional practises, and new technologies are not be used sufficiently. Agricultural sector is the raw material of food industry. So that this situation of agricultural sector has effected food industry badly. Food industry has a special importance in the future of Turkey. It has been examined in this project which is called“The encouragements in Turkish Food Industry”that the situation the construction at past, the situation at present and required practises of Turkish Food Industry has examined in according process to Europe Union. The encouragements in Turkish food industry have been compared to the encouragements in Europe Union. The branches at Turkish Food Industry have been explored. It has made clear that which of then has high power of competition. It has wanted to stress that if effective encouragement system are used Turkish Food Industry will be very pretentious. Turkey has got a lot of resources, the varieties of agricultural and jeopolicy location. So that Turkish food industry and encouragements have been examined peavishnessly. The encouragements will be locomotive in this industry.