A foresight study on university youth images of future & technology acceptance: The case of nanotechnology in food industry
Üniversite geçliğinin gelecek imajları ve teknoloji kabülü üzerine bir uzgörü çalışması: Gıda endüstrisinde nanoteknoloji vakası
  1. Tez No: 313289
  2. Yazar: FATİH KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu araştırma, teknoloji kabül süreçleri alanında yapılmış olan geçmiş çalışmaları inceler, bu çalışmalardaki yetersizlikleri analiz eder, bazı başarı faktörlerini ortaya çıkarır ve bunları gıda alanındaki teknoloji kabulü çalışmalarının bulunduğu literatür ile birleştirir. Bununla birlikte, bu çalışma sosyal güven, tutku, fayda, risk kavramlarının ve bunların, nanoteknolojinin gıda endüstrisi uygulamalarını satın alma eğilimleri üzerindeki etkilerinin, aydınlanmasına katkıda bulunur.Sonuçlar cinsiyet ve nanoteknoloji uzmanlık derecesi söz konusu olduğunda sosyal güven, tutku, fayda, risk ve bunların satın alma eğilimleri üzerindeki etkisinin kayda değer bir etkiye sahip olmadığını öne sürdü. Yapılan gerekli istatisksel testler sonucunda, incelenen dört nanoteknoloji gıda uygulaması olan nanoteknolojili ekmek, domates, meyve suyu ve gıda paketlemesinin aynı oranda tutku ve faydaya neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, ankete cevap verenler tarafından domates uygulaması en riskli uygulama olarak görülmüştür. Ayrıca cevap verenlerin grupsal farklılıkları incelendiğinde, kişiler çalışma alanlarına göre gıda paketlemesinin sebep olduğu tutkuyu değerlendirirken kayda değer oranda farklı görüşler belirtmişlerdir. Gıda endüstrisi firmalarına olan güven kişilerin kendilerinin beyan ettiği nanoteknoloji uzmanlık dereceleri göz önünde bulundurulduğunda farklılık göstermiştir. Araştırma modeli üzerinde yapılan nedensellik analizleri, Türk gençlerinin ve genç erişkinlerinin gıda alanındaki nanoteknoloji uygulamalarını satın alma eğilimlerindeki değişimleri yeterli sayılabilecek bir oranda açıklamaktadır (R2 = 0.50). Bu sonuçların İsviçre de yapılmış olan benzer çalışmadaki sonuçlar ile karşılaştırılması ise, bu tarz yeni gelişen teknolojiler ile üretilmiş ürünlerin piyasaya sunumlarında dikkate alınması gereken ülkeler arası kültürel ve kurumsal farklılıkları, ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır.Bu çalışma nanoteknolojinin beklenen gelişimini, gelecek beklenti ve düşüncelerini aydınlatan senaryolar aracılığı ile incelemiştir. Bu bağlamda 2009 ve 2029 yılı şartları, geçmiş çalışmalarda belirlenmiş olan bazı parametreler ile açıklanmaya çalışıldı. Nanoteknolojinin olası gelişim senaryoları bu bilgiler ışığında belirlendi. Sonuçlar, kümeleme analizleri sonucunda oluşan bütün çevresel farklılıkların zaman içerisinde tek bir nihai konuma yakınsadığı bir durumu göstermiştir. Bu devir nanoteknoloji ve çeşitli alanlardaki uygulamaları göz önünde bulundurulduğunda; yüksek gelişim potansiyeli, nötr genel farkındalık, çevreye saygılı nanoteknolojik ürünlerin liderliği ile beraber ucuz fiyatlı nanoteknolojik ürünlere ve nanoteknoloji kullanılmayan ürünlere neredeyse eşit dağılımlı bir talep, daha fazla kanun ve yönetmelik, yüksek kar potansiyeli, daha fazla kamu yatırımları ve halk tarafında nötr bir risk algısı ile karakterize edilebilir.
Özet (Çeviri)
The study examines the existing literature for the technology acceptance process in all areas, analyzes the shortcomings of the previous research, determines some of the success factors and integrates them with the existing literature for technology acceptance in the food domain. Moreover, this study enlightens the concepts of social trust, affect, benefit, risk and their effects on the willingness to buy decisions of the nanotechnological applications in the food sector.The findings suggested that gender and degree of expertise on nanotechnology do not have significant effect on social trust, affect, benefit, risk and their effects on the willingness to buy. The results of the repeated measurement analysis of variance illustrated that the respondents have same level of affect and benefit as far as the four nanotechnological applications which are nanotechnology used bread, tomatoes, juice and food packaging, are concerned. However, the application for tomatoes has been viewed as the most risky application. The group differences according to main sector of activity has suggested us that, affect evoked in food packaging has been viewed significantly different. The respondents grouped according to the self reported nanotechnology expertise also differed in their views for trust in food industry firms. The path analysis of the research model has explained the willingness to buy decisions of the Turkish youth and young adults of nanotechnological applications in food domain with a fair level of explained variance (R2 = 0.50). The comparisons of the research models results with the Swiss study also help us to distinguish the cultural and the institutional differences, that has to be taken into consideration in presentation of products with emerging technologies to the market.The present study also explored the expected development of nanotechnology through the scenarios that have illuminated the future expectations and thoughts. In this respect, the context of 2009 and 2029 have been explained with some parameters determined by the previous studies in the literature. The possible development paths of nanotechnology has been identified using this information. The results showed that; all of the different contexts determined by the cluster analysis, converged to a final setting. This era can be characterized as;high development potential, neutral public awareness, almost evenly distributed consumer?s demand with the lead of environmentally friendly products, more laws and regulations, high profit potential and public investments and a medium risk assessment by the public as far as the nanotechnology and its various applications are concerned.