Hacı Ali Efendi ve Tarih-i Kamaniçe'si
Hacı Ali Efendi and Tarih-i Kamaniçe
- Tez No: 137025
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
IV ÖZET 17. yüzyılda Osmanlı devletinin kuzey politikasının yönünü belirleyen olaylardan biri de Lehistan krallığı ile olan ilişkilerdir. 1672 yılında Kazak hatmanı Doroşenko'nun Osmanlı devletine tâbi olmasıyla bozulan ilişkiler, IV. Mehmed'in Lehistan seferine çıkmasına sebep olmuştur. Bu sefere katılanlardan biri de Hacı Ali Efendi 'dir ve bu zât sefer sırasında gördüklerini ve işittiklerini Tarih-i Kamaniçe adlı eserinde kaleme almıştır. Kamaniçe Seferi 189 gün sürmüş, bu zaman zarfında 85 ayrı menzilde konaklanılmıştır. Ordu Kamaniçe'ye 75 gün sonunda ulaşır ve kaleyi muhasara eder, 17 gün süren kuşatmanın ardından, kale fethedilir. Ordu, daha sonra Lehistan içlerine doğru hareket eder ve İzberice, Yakolince gibi palankalar alınarak Bucaş'a ulaşılır. Bucaş'ta, taraflar arasında yapılan uzun görüşmeler sonunda muahede yapılır ve ordu Edirne'ye döner. ANAHTAR KELİMELER: Lehistan, IV. Mehmed, Kamaniçe kalesi, muhasara, Kazak, Tatar, Menzil, Muahede.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In 17. Century one of the events which determinates the direction of ottoman Government northern politics is the relations with Poland kingdom. The relations which went bad after Kazakh Prince Dorosenko baunded to Ottoman Empire in 1 672 caused to IV. Mehmed's polish expedition and that expedition have ended by the conquest of Kamanice and Bucas peace ded. One of the people who joint that expedition is Ali Efendi. And that person made a book by things which he saw and heard in the name of Tarih-i Kamanice. Kamanice Expedition has ended in 189 days and army encamped at 85 different places. Army reaches to Kamanice after 75 days and sieges the fortress. After a 17 days of siege fortress get conquested. Then army moves in Poland and conquests places like; İzberice, Yakolince and reaches to Bucaş. After long discussions in Bucaş sides make an agreement and army turns back to Edirne. KEY WORDS: Poland, IV.Mehmet, Kamanice Fortress, Sorround, Kazakh, Tatar, Menzil, Agreement.