Sanat olarak tekstil
  1. Tez No: 13704
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. BEYHAN SALDIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tekstil malzemesi, insanın varoluşuyla birlikte yaşamda yerini almıştır. İhtiyaçlar doğrultusunda kullanılan tekstilin, sahip olduğu yapısal ve teknik birikimi onu çevremizi ve kendimizi saran önemli bir malzeme haline getirmiş tir. însan yaşamına giren bu malzeme, sanat faaliyetlerin den ve sanatçı yaklaşımlarından uzak kalamazdı. El sanatçılarının işleyerek ona estetik değerler yüklemesi, mesajlarını göndermek için kullanması yanında giderek endüstrileşip kitlesel üretimle insanı faydalandıran Tekstil'in hammaddesi ve ürünleri çağdaş sanatçıların dikkatinden uzak kalmamış tır. Böylelikle, günümüzde geleneksel el sanatları anlamında veya endüstriyel anlamda Tekstil ve malzemeleri yeni formla ve düşünceleri gerçekleştirme yönünde sanat içinde yeniden yapılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile materials had took its place in the life together with the creation of humanbeing. Structural and technical accumulation of the textile, which is being used according to the necessities, made it an important material surrounding us and our environment. Such a meterial, which is penetrated into human-life in such a manner could not be far from the art activities and the approaches of the artists. The raw material and products of textile, which the human beings benefited in the collective production by being industrialized together with the treatment of them by the handi-craf tsmen and giving them esthetic values, drew the attention of contemprary artists. Thus, Textile and its products in regard to traditional handi-crafts or industry, have been shaped again in the concept of art with a new form and by the realization of the new ideas.