1900 yılından günümüze iç mekan tekstillerinin görsel, estetik ve nitelik olarak değişimi ve gelişimi
Interior textiles from 1900 to present visual, aesthetic and quality of change and development
  1. Tez No: 304346
  2. Yazar: DENİZ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Avrupa'daki teknolojik gelişim ve endüstri devrimi ile ortaya çıkan değişim, özellikle piyasa taleplerinin artması ile paralel olarak, ticaret hacminin büyümesi, pazarların çoğalarak her türden ürün ihtiyacı duyulması sonucu gerçekleşmiştir. Bu süreçte gelişmenin yanı sıra değişimde, büyük devletlerle sömürgeleri arasındaki etnik ve kültürel alışveriş sonrasında karşılıklı etkileşim sonucu ortaya çıkmıştır.1.ve 2. Dünya Savaşları ile buhran yıllarında kimlik arayışı içersindeki batılı tasarımcılar Hindistan, Çin ve Japonya gibi uzak doğu ülkelerinin kültürlerine ilgi göstermiş, orada bulmaya çalıştıkları huzur ve romantizmi yeni tarzlar oluşturacak şekilde eserleriyle Avrupa'ya taşımışlardı.Teknolojik gelişmeler sonucunda görsel medya, magazin dergileri, televizyon ve en önemlisi Hollywood sineması gibi etkin araçları sayesinde özellikle iç mekan tekstil tasarımlarındaki yenilikler modern dünyaya hızla yayılmış, böylece kitlelerin taleplerinin belirlenmesinde etkili olmuştur.Avrupa'da 19. yüzyıl ve sonrasında ortaya çıkan sanat akımlarının üzerinde kısmen doğu etkisinin görülmesi, ardından yalınlaşma ve tekrar Arap etkilerinden geometrik formlara geçişin nedeni modernleşme ve sadeleşme arzusundan kaynaklanmıştır.Toplumların arasındaki kültürel etkileşim ve göçler sonucu taşınan etnik formlar ve geleneklerin yer değiştirmesi ile paralel olarak endüstrideki gelişime karşı tavır alan ve doğaya yönelen tasarımcıların eserleriyle ortaya çıkardığı sanat akımları iç mekan tekstil tasarımlarında her dönemde etkisini açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Appearing of the sociological change that was influenced by the technogical developments and industrial revolution during the end of 19.th. century as well as the beginning of 20.th. century come on the scene by the enlarged trade capacity of the outnumbered markets that were in need of many different products.The designers those who were in search of new identities during the times of World Wars and econonical crisis shoved a great attention to the eastern countries cultures such as India and China and began to introduce a new styling in Europe highly impressed with the serenity, exotism and romantism of the those regions.As the result of the intense activity of visual arts and media using the printed magazins, televisions and Hollywood donated with the latest technological developments, the innovation of the interior textile designs were spread over the world very fast and specified the demands of the masses.The need for modernization have changed the direction of the trend from eastern culture impression on the identity of art appeared during the 19.th. century to more unsophisticated styling as well as changed the later stages of Arabic trends into more geometrical and simpler styling.Moved as a result of cultural interaction between communities and immigration forms and traditions of ethnic displacement in paralel with the developments of a stand against the industry and the nature of the art trends revealed by the works of designers are turning to interior textile design clearly shoved the effect of each period.