Katılım biçimleriyle yabancılaşma, makyavelizm, bireycilik toplulukçuluk eğilimi ve bazı sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişki
The Relationship between political(social participation and alienation, machiavellianism, individualism/collectivism tendency, some sociodemographic variables
  1. Tez No: 137112
  2. Yazar: SERAP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
107 ÖZET Bu araştırmanın amacı, ülkemizde siyasete ve toplumsal kuruluşlara çeşitli biçimlerde katılan ve katılmayan bireylerin, bazı sosyodemografik ve psikolojik özelliklerini saptayabilmektir. Bu amaçla, dört katılımcılık biçiminin, yabancılaşma, makyavelizm, bireycilik/toplulukçuluk eğilimi, yaş ve eğitim bakımından farklılaşıp farklılaşmadığı, betimsel bir araştırmayla incelenmektedir. Araştırmaya ülkemizin büyük şehirlerinde yaşayan çeşitli yaş, meslek ve eğitim gruplarından 695 yetişkin, gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, bireycilik toplulukçuluk eğilimini ölçmek için 33 maddeden oluşan Bireycilik-Toplulukçuluk Ölçeği; yabancılaşmayı ölçmek için 9 maddeden oluşan Kuralsızlık Ölçeği, 9 maddeden oluşan Güçsüzlük Ölçeği, 8 maddeden oluşan Yaşamın Amacı ve Anlamı Ölçeği ve 4 maddeden oluşan Politik Yabancılaşma Ölçeği; makyavelizm düzeyini ölçmek için 15 maddeden oluşan Makyavelizm ölçeği kullanılmıştır. Dört katılım biçimi, siyasi partilere katılma, toplumsal kuruluşlara katılma, hem siyasi partilere hem toplumsal kuruluşlara katılma ve katılmama olarak belirlenerek, bireylerin katılım biçimlerini saptamak amacıyla soru formuna dört seçenekli bir madde eklenmiştir. Veriler, 4 (katılımcılık biçimleri) X 2 (cinsiyet) faktörlü çoklu varyans analizi (MANOVA) ile analiz edilmiştir. Bulgular, yabancılaşmanın kuralsızlık dışındaki bütün boyutlarının, makyavelizmin, bireycilik-toplulukçuluk eğiliminin ve eğitim düzeyinin, katılım biçimlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığını göstermektedir. Yaş bakımından ise anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Araştırma sonuçları, sosyal / siyasal süreçlere katılan bireylerle karşılaştırıldığında, katılmayan bireylerin, daha yabancılaşmış olduklarını, makyavelizm düzeylerinin daha yüksek olduğunu ve daha bireyci eğilimler taşıdıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
108 THE RELATIONSHIP BETWEEN SOCIAL / POLITICAL PARTICIPATION AND ANOMIE, MACHIAVELLIANISM, INDIVIDUALISM/COLLECTIVISM TENDENCY, SOME SOCIO DEMOGRAPHIC VARIABLES The purpose of this study is to determine some socio demographic and psychological characteristics of social/political participants comparing with nonparticipants in Turkey. For this purpose, a descriptive study was conducted. It was examined whether there are any significant differences between social- political participants' and nonparticipants' alienation level, machiavellianism level, individualism-collectivism tendencies, education level and age or not. Normlessness Scale (9 items), Powerlessness Scale (9 items), The Purpose of Life Scale (8 items) and Political Alienation Scale (4 items) were used to measure participants' alienation level. Participants' machiavellianism level was measured by Machiavellianism Scale (MACH IV, 15 items). To determine the participants' individualism-collectivism tendency, INDCOL Scale (33 items) was used. Being members or active participants to political parties, being members or active participants to social organizations, being members or active participants to both and being nonparticipants were determined as participation categories. Three hundred and six women and 389 men, between 18-65 year-old and living in the big cities in Turkey, participated to the study voluntarily. Respondents were asked to complete the scales, and choose the most appropriate participation category for themselves. To analyze the data, descriptive statistics and multiple analyses of variance (2 gender X 4 participation categories) was carried out. Comparing the group109 means post-hoc analyses were used. Findings show that there are significant differences between participation categories in terms of powerlessness, purpose in life and political alienation levels of the respondents. And also, respondents' machiavellianism levels, individualism-collectivism tendencies and education levels significantly differ among the participation categories. As a result, it is found that, nonparticipants are highly alienated, individualistic and machiavellian comparing with participant groups. They also have lower educational level than the participants.