Tarsus ilçesinin sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilmesi
Sustainable tourism development in Tarsus
- Tez No: 137138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Dünyada turizm hızla gelişmekte olan bir hizmet endüstrisidir. Turizmin son elli yıldaki gelişimi sürecinde fiziksel ve beşeri anlamda olumsuz etkiler oluşmuştur. Turizmin bu olumsuz etkilerinin anlaşılmasıyla ortaya yeni bir kavram olan“sürdürülebilir turizm”çıkmıştır. Sürdürülebilir turizm, turizmin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni bir turizm anlayışıdır. Çalışmada konuyla ilgili literatür taraması çerçevesinde, sürdürülebilir turizm ve turizm planlaması konuları ele alınarak“sürdürülebilir turizm planlaması”kavramı ortaya konmaya çalışılmıştır. Sürdürülebilir turizm planlaması fiziksel ve beşeri planlama olarak iki alt başlıkta incelenmiştir. Sürdürülebilir turizm planlamasının uygulaması Tarsus İlçesi'nde yapılmıştır. Uygulamada fiziksel planlama konusu, konunun gereWerinin belirtilmesiyle smırlandınlmıştır. Beşeri planlamada ise Tarsus halkından rastsal olarak seçilmiş bir örneklem üzerinde halkın turizme bakış açısına ilişkin anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda Tarsus halkının yüzde 97,5 'inin turizmin gelişmesini istediği ancak yüzde 90 'inin ise turizmin zararlı etkilerinden habersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın sonucunda Tarsus halkının sürdürülebilir turizm bilincine sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışmada Tarsus halkına sürdürülebilir turizm bilinci kazandıracak yönde eğitim vermek gerektiği sonucuna varılmıştır ve bu hususta yerel basın, televizyon, radyo, reklam araçları ve toplantılardan yararlanılması önerilmiştir. Yöre halkına sürdürülebilir turizm bilinci kazandırılmadan yürütülecek turizm faaliyetlerinin, beşeri yönde olumsuz etkilere yol açacağı ve turizmden beklenen yararlana gerçekleşmeyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUSTAINABLE TOURISM DEVELOPMENT IN TARSUS SUMMARY Tourism is a fast developing industry in the world. In association with this fast development, a couple of negative impacts in physical and human terms came into existence in the last fifty years. In the process of exploring the negative impacts of tourism, a new concept called sustainable tourism has emerged. Sustainable tourism development meets the needs of present tourists and host regions while protecting and enhancing opportunity for the future (Inter-Continental Group, 1996:31). The objective of the sustainable tourism is to eliminate the negative effects of tourism. The literature suggests that sustainable tourism development in a certain area necessitates sustainable tourism planning. In other words, sustainable tourism planning becomes a prerequisite for sustainable tourism development. The objective of this study is to explore the potential of Tarsus for sustainable tourism development. A field study has been conducted to find out the perceptions about the impacts of tourism of the people in Tarsus such as whether they support the tourism development or they know about the harmful effects of tourism and similar other issues. The results of the survey indicates that almost all local citizens (97,5 %) favor tourism development in Tarsus, but most of them (90 %) are not aware of the negative effects of tourism The study concludes that citizens should be educated about the sustainable tourism development in Tarsus. Otherwise development of.tourism in Tarsus causes some undesirable effects on humans such as deterioration of moral and cultural values.