İnsan kaynakları yönetiminde bilişim teknolojilerinin kullanımına ilişkin bankacılık sektöründe yapılan bir araştırma
Belonging to using information tecnologyes in the human resources management Turkish banking sector
- Tez No: 137191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMINA AİT BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA ABDULKADIR FARSAKOGLU K.S.Ü. SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Doç.Dr. Adnan ÇELİK Yıl : 2003, Sayfa: 100 Jüri: Doç. Dr. Adnan ÇELİK Yrd.Doç. Dr. İsmail BAKAN Yrd.Doç. Dr. Halil ALTINTAŞ Bu araştırmanın temel amacı; Bankaların insan kaynakları yönetim biriminde, bilişim teknolojisinin ne kadar kullanıldığını incelemektir. Bilgisayarın iş yaşamında yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte, daha önce el ile yapılan tekrarlı ve zaman alıcı bir çok iş de bilgisayar ortamına aktarılmaya başladı. Bilişim teknolojisindeki gelişmeler arttıkça, bu gelişmelerin insan kaynakları yönetimi alanına yansıması, insan kaynakları bilgi sisteminin geliştirilmesi yönünde olmuştur. Çalışma, teorik ve uygulamalı olarak temelde iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısmın ilk iki bölümü insan kaynakları yönetimi kavramı, kapsamı ve bilişim teknolojisinden oluşmaktadır. Son bölümde ise insan kaynakları yönetiminde bilişim teknolojisinin kullanımı incelenmiştir. Uygulamalı kısımda ise; Türkiye'de on bir adet bankanın genel müdürlüğü bünyesinde görev yapan insan kaynakları yöneticilerine uygulatılan anketlerden elde edilen veriler sonucunda, bankaların insan kaynakları biriminde bilişim teknolojisinin ne ölçüde uygulandığının araştırması yapılmaktadır. Çalışma yapılırken, anket formunu inceleyen ve yetkili birim ya da kurulları ile görüş alış verişinde bulunan altı bankanın tepe yönetimi ise, araştırmaya kurumsal ilke ve politikalarına aykırılık teşkil ettiği için katılmalarının olası olmadığını belirtmiş ve anket formunu boş olarak tarafımıza geri göndermişlerdir. Araştırmaya katılım oranı, anket formlarını yöneticilerden uygun bir biçimde doldurularak banka sayısı esas alındığı taktirde % 64.8 olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Bilişim /Teknoloji, İnsan Kaynakları, Bankacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MBE Thesis BELONGING TO USING INFORMATION TECHNOLOGYES IN THE HUMAN RESOURCES MANAGEMENT IN TURKISH BANKING SECTOR ABDULKADIR FARSAKOGLU DEPARTMENT OF BUSINESS ADMINISTRATION INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCE UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM SUPERVISOR: Assoc. Prof. Dr. ADNAN ÇELİK YEAR: 2003 Pages: 100 Jury: Assoc. Prof. Dr. Adnan ÇELİK Ass.Prof. Dr. İsmail BAKAN Ass.Prof. Dr. Halil ALTINTAŞ The main aim of the research is to examine how much uses information technology in the human resource management. With being started using computer commonly in business life, in advanced, in a lot of made by hand repeatedly and time consuming work, started being transferred to computer. As increase developments at information technology, of these developments reflection to human resource management field, be done about development of human resource information system. The study has two parts that is called theoretic part and practical part concept of theoretic management, to occur it's scope and information technology. In the last section, has been examined using the data processing at human resource management. At practical section, in working order for eleven bank's general directorate in Turkey, in the end of obtained data from applied questionnaire to human resource managers, at human resource section of banks, has been doing inquire how measure apply data processing. While doing study, examine questionnaire form and authorized unit and doing opinion trade among it's committees of six bank's top direction for to form institutional principle and politics difference, they have stated that their participation's not probable to inquiry, and they have sent the inquiry form to use blankly the rate of participation to inquiry, has fixed %64.8 when fill the questionnaire forms appropriately according to rules and to based banks number. KEY WORDS: Data Processing, Technology, Human Resource and Banking II