Tekstil işletmelerinde muhasebe organizasyonu ve denetimi: Gaziantep sanayi işletmesinde bir uygulama
Accounting organization and management in textile companies: A case study in Gaziantep industry organization
- Tez No: 137226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
İşletmelerin etkin bir şekilde yönetilmesi iyi bir organizasyon modelinin kurulmasına bağlıdır. Organizasyonların kendilerinden beklenen performansı gösterebilmesi için güvenilir, sağlıklı ve objektif belge ve bilgilerin kullanılması, yorumlanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilgelerin önemli bir kısmı mali nitelik taşımakta ve muhasebe faaliyetleri sonucu elde edilmektedir. Muhasebenin önemi işlerin yürütülmesinde ve kararların verilmesinde yönetime gereksinim duyduğu bilgi ve belgeleri sunmasından ileri gelir. Muhasebe faaliyetleri sonucu elde edilecek bilgilerin doğruluk derecesi ancak iyi organize edilmiş bir muhasebe bölümü ile olanaklıdır. Muhasebenin fonksiyonunu yerine getirebilmesi için gerekli nesnel ortamı oluşturan muhasebe organizasyonu, işletmenin diğer bölümleri arasında ilişki kurarak bu bölümlerin denetlenmesine ve kontrol edilmesine olanak sağlar. Etkili bir muhasebe organizasyon yapısının oluşturulması için muhasebede kullanılacak belge ve defter sistemi, çalışan personelin organizasyonu, hesapların organizasyonu ve rapor sistemi öne çıkmaktadır. İşletmelerde oluşturulacak muhasebe organizasyonunun yapısı işletmenin özelliğine, faaliyet türüne, büyüklüğüne ve daha bir çok unsura göre değişiklik gösterir. Üretim işletmelerinde oluşturulacak muhasebe bölümü işletmenin performansını etkileyen önemli unsurların başmda gelmektedir. Tekstil sektörü ülkemizde üretim sektörü içinde çok önemli bir yere sahiptir. Tekstil sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin rekabetçi bir piyasa içinde yarışabilmesi için standartlara uygun bir şekilde yönetilmesi ve sağlıklı bir muhasebe bölümünün oluşturulması son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Leading the firms in an effective way depends on forming a good organizational model. It is vital to use and assess reliable, authentic and objective data and documents so that the organizations have a high performance. Most of such data are fiscal and an acquired through accounting applications. The importance of accounting is a result of the fact that it provides the management with the data and documents they need. The reliability of data that are acquired through accounting applications can be verified by a well organized accounting department. Accounting organization, which preparers the objective environment for a functional accounting, cooperates with other departments and help them be inspected and controlled. It is important to have documentation, recording and reporting system and to organize the staff and the accounts in order to build an influential accounting organization. The structure of accounting organization in firms differs according to the features of the firm, type of its activities, its size and lots of other factors. The accounting service has become more complex difficult and important as a result of the fact that in production firms even the production process is checked by accounting department as apposed to other firms such as marketing and service firms. The accounting organization that is found in production firms is the most important factor mat affects the performance of the firm. The textile sector has a leading place in production sector in Turkey. It is vital to found an accounting department and manage it proper so that the firms in the textile sector survive and prosper in a competitive market.