Türkiye'de bağımsız denetim uygulamaları: Tekstil sektörü örneği
Independent audit practices in Turkey: Such as textile sector
  1. Tez No: 583767
  2. Yazar: ERCAN TOKMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ülkede yaşayan insanların oluşturduğu ekonomik ve sosyal organizasyon ve birlikteliklerle doğrudan ilişkilidir. Bu tür organizasyonlara sahip olmak ise idari, teknik ve hukuksal bir altyapı gerektirir. Eğer ülkede bu altyapılar sağlıklı bir şekilde kurulmaz ise ülke kaynaklarının hangi işlerde ve nasıl kullanıldığı konusunda veriler elde edilemez. Ekonomik büyümenin sağlanması sağlıklı bir muhasebe sistemi ve bu verilerin etkili denetimi ile mümkündür. Bunun içindir ki dış denetim işletmelerin ürettikleri muhasebe verilerinin doğru ve tutarlı olmasını sağlayan bir süreçtir. Uluslararası muhasebe standartlarına göre elde edilen verilerin denetlenmesi önemlidir. Denetlemeden geçmemiş bir finansal tablonun kullanıcılar için güvenilirliği tartışmalıdır. Hızlı gelişen sanayi ve bunun yanında gelişen ekonomik veriler ve tablolar gün geçtikçe daha da karmaşık hala gelmiş ve kullanıcıların işletmelerin sunduğu bilgileri tartışılır hale getirmiştir. Bu çalışmada; denetim kavramı, bağımsız denetçi, bağımsız denetim, denetçinin özellikleri, denetimin faydaları, denetimin konusuna ve amacına göre sınıflandırılması, mali tabloların denetimi (finansal denetim), uygunluk denetimi (usul denetimi), faaliyet denetimi, özel amaçlı denetim, yapılış zamanına göre denetim türleri ve denetçinin statüsüne göre denetim türleri, iç denetim, kamu denetimi, özel sektöre yönelik denetim, kamu işletmelerine yönelik denetim, Türk Ticaret Kanunu kapsamındaki denetim ve bağımsız denetim, Devlet Denetleme Kurulu, Sayıştay ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu konularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development level of a country is directly related to the economic and social organizations and associations for medby the people living there. These types of organizations require administrative, technical, and legal infrastructure. If these are not able to be established in a country, it is difficult to determine how the country's resources are being used and in which sector. Economic growth is only possible through an efficientac counting system with a strong auditing component. Auditing is a vital process that ensures the integrity of theac counting system. The auditing of financial statements is extremely important. Un audited financial statements can not provide reliable information. Fast growing industry and economic data get more complicated everyday, and there ports that companies generate become more complex. This study aimsto explain the audit concept, audit process, and the role of the independent auditor. It explains the characteristics of auditors and benefits of auditing, limiting compared to control over and objectives of the audit of the financial statements (financial audit), compliance audits (process control), annual inspection, special purpose audit, audit types according to construction time and control types according to the status of auditors, internal audit, government audit, the audit for the private sector, audits of public enterprises, under the Turkish Commercial Code audit and external audit, the State Audit Board, the Audit Office and prime Ministry Inspection Board.