Gaziantep halk şairleri ve aşıkları
Poets and ashky's of Gaziantep
  1. Tez No: 137234
  2. Yazar: MEHMET BARIŞ ÖZKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET GAZİ ANTEP HALK ŞAİRLERİ VE ÂŞIKLAR ÖZKIR, Mehmet Bans Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Behiye KÖKSEL Ocak, 2003, 164 sayfa Bu çalışmada Gazi Antep ve çevresinde daha önce yaşamış ve hala yaşamakta olan şairlere ve âşıklara yer verilmiştir. Bu kişilerin hayatlarını, sanatlarım ve şiirlerini âşıklık geleneği içinde değerlendirerek, âşıklık geleneğinin kökleşmiş olduğu bölgelere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, Gazi Antep'in geçmişten gelen kültür yapısı ile âşıklık geleneğinin ne şekilde ortaya çıktığı ve nasıl devam ettiği hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. Bunlar, yazılı kaynaklar ile şahıslardan yapılan derlemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Anlatmaya çalıştığımız bu bilgiler, bunların genel yorumları neticesinde meydana gelmiştir. Çalışmamız, bizden sonra yapılacak olan çalışmalara da zemin hazırlayan bir yapıdadır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POETS AND ASHYK'S OF GAZİANTEP By.Mehmet Barış ÖZKTR Masters Degree Thesis Social Sciences Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Behiye KÖKSEL January, 2003, 164 pages İn this paper, the poets and 'Ashyk' take place who lived in district of Gazi Antep and nearby places. By evaluating the life, art and poems of these people according to the âşık traditions, the comparison is carried out depending on the regions. Where the roots of âşık tradition stem from. In addition, under the light of Gazi Antep' s culture back ground, the information about how âşık tradition is born and progressed in past is documented in details. These are culmination of the written documents on this area and one-on-one interviews with the poets.This paper is an interpretation of the collected information. Ourwork has the nature of being a basis for the next researches on this topic. XII