Elektronik ticaretin KOBİ'ler açısından incelenmesi ve uygulanması
Research and application on electronic commerce in litle and mudium size business
  1. Tez No: 137235
  2. Yazar: VEDAT BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKİNKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler ekonomik, toplumsal ve siyasal doğrultuda çok boyutlu değişim-dönüşüm sürecini başlatmış, toplumun tüm kesimlerinde, günlük hayatımızın her alanında bilgisayar kullanımının çağın gereği olduğu şuurunu oluşturmuştur. Ekonomik gelişme, rekabet üstünlüğü ve toplumsal refahın sağlanmasında, elektronik ticaret stratejik bir önem kazanmıştır. Günümüzde hem ulusal hem de uluslararası forumlarda en çok tartışılan konuların başında elektronik ticaret kavramı gelmektedir. Bu gelişmenin en önemli nedenleri iletişim ve bilgi teknolojilerinin daha önce öngörülmeyen imkanlar sunması, bunun yanı sıra dünya ticaret hacminin“küreselleşme”akımları ve bu akımları düzenlemeye yönelik uluslararası anlaşmalar ile giderek artmasıdır. Ekonomide ve uluslararası ticaretteki küreselleşme, bilgi teknolojilerinin gelişimi ve yaygınlaşması, çağımızın en önemli gelişmeleri arasındadır. Elektronik ticaretin uluslararası ticaretteki küreselleşme eğilimini hızlandırarak, dünya ticaret hacmini ve rekabetini mevcut durumundan daha üst boyutlara taşıması beklenmektedir. Gelecekte ancak bilgi toplumu haline gelmeyi başarabilmiş ülkelerin küresel süreçte söz ve karar sahibi olabileceği, dolayısıyla elektronik ticarette üstünlük sağlayacağı ve refah toplumu olmaya devam edeceği ileri sürülmektedir. Dünyanın gelişmiş ekonomilerinin son yıllarda beklentilerin ötesinde büyüme gerçekleştirmesinin arkasında yatan temel etkenlerden bazıları hiç kuşkusuz bilgi ve iletişim teknolojilerinde ulaştıkları seviye, bilgisayarla çalışma eğiliminde yaşanan gelişme ve internetin her alanda yaygın kullanılmasıdır. Dünya pazarlarına açılarak, küreselleşme sürecinden yararlanma, rekabet üstünlüğü sağlama, uluslararası ticaretten daha çok pay alma ve ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasının sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı planlayan işletmeler,II elektronik ticaret yapışma süratle uyum sağlamak ve bunu bir pazarlama alternatifi olarak görüp geleceğe şimdiden yatırım yapmak durumundadırlar. Bu tezin amacı, KOBİ'lerin internet kullanımına ve elektronik ticarete bakış açılarının ortaya konulması ve elektronik ticarete ne düzeyde geçiş yaptıkları, bu alanda karşılaştıkları sorunların tespitini ve çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Geleneksel usullerle mal ve hizmet pazarlayan işletmelerin elektronik ticarete başlaması konusu, bir an önce verilmesi gereken güç, ancak önemli ve stratejik bir karardır. Bu tez, teorik ve uygulama olmak üzere iki ana kısımdan oluşmakta, teorik kısım ise, üç bölüme ayrılmaktadır. Birinci bölümde internet ve elektronik ticaret konularının kavramsal boyutta açıklamaları bulunmakta, ikinci bölümde, elektronik ticaretin dünya ve Türkiye'deki durumu ve gelişimi, üçüncü bölümde ise KOBİ'lerde elektronik ticaret irdelenmeye çalışılmıştır. Tezin ikinci kısmı, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde ve merkezdeki perakende satış yapan işletmelerin, elektronik ticareti benimseme ve geçiş düzeylerini belirlemeye yönelik hipotezlerin test edildiği uygulamalı bir araştırmayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In last years, the fast improvements faced on information and communication technologies had started a multi-directional period of change and reform on economical, social and political aspects, and emphasized the fact that computer is a crucial part of daily life for all classes of the society. So electronic commerce achieved a strategical importance on the establishment of social wealth and competing. Electronic commerce is the most frequently discussed subject in both national and international forums. The most significant reasons of this improvement are that the communication and information technologies provide opportunities never seen before, and the increase of world trade volume by“globalization”streams and the treaties formed to direct these streams. The globalization of international business and economy, the improvement and enlargement of information technologies are the most significant reforms of our age. It is expected that the electronic commerce, by increasing the tendency of globalization on international business, will carry the volume of global business and competition to the upper levels than the current ones. In near future, it is supposed that only those countries who succeded on becoming an information society will be authority in global ages and will have superiority on electronic commerce and social wealth. Some of the basic reasons of recent unexpected improvements of developed economies in the world are the levels they reached at information and communication technologies, the increase of tendency of working with computer and the spread usage of internet in daily life. By penetrating the global markets the enterprises who plan to support our country to have share in international business, to catch the globalization process, have superiority in competition and continue social and economical development, should evaluate the electronic commerce as a marketing strategy and invest on it without delay.IV The purpose of this thesis is to declare the point of view of (KOBI) Small and Medium Scaled Enterprises about internet usage and electronic commerce, and to study the process of their adaptation to electronic commerce, the indication of the problems faced on the subject and the solutions. For the companies who market their goods and services in traditional ways, choosing to start electronic commerce is a hard but important decision. This thesis consists of two main parts as theory and process. The theorical part is divided into three parts. For the first part you will find the conceptual explanations of internet and electronic commerce, for second part the situation of electronic commerce in both Turkey and world and its development, for the third part electronic commerce in Small and Medium Scaled Enterprises is studied. The second part of the thesis consists of a study in which the hypothesis through the indication of passing term and adaptation of retailer companies in city centre and Gaziantep Organized Industrial Zone to the electronic commerce are tested.