Emniyet teşkilatında insan hakları eğitiminin değerlendirilmesi
The Evaluation of human rights education in police organisation
  1. Tez No: 137244
  2. Yazar: SEMİH BULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YILDIRIM CELKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
oz EMNİYET TEŞKİLATI'NDA İNSAN HAKLARI EĞİTİMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ BULU, Semih Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı Tez Yonetieisi: Prof. Dr. Hikmet Yıldırım CELKAN Mayıs 2003, 155 Sayfa Emniyet Teşkilatında İnsan Haklarıyla ilgili bilişsel ve duyuşsal özelliklerin kazandırılması sorumluluğu; hizmet içi eğitim seminerleri ile kurslarına, hizmet öncesi eğitim olarak da Polis Akademisi, Polis Meslek Yüksek Okullarına ve ilgili derse verilmiştir. Polis Akademisi ve PMYO'ndaki İnsan Haklan ile ilgili programın gerektirdiği tutumları polis öğrencilerine ve emniyet personeline kazandırmada ne kadar başarılı olduğunun belirlenmesi ve var olan programın verimliliğinin gerekirse arttırılması önemli görülmektedir. IVBu araştırmamızda, Emniyet Teşkilatının gerek hizmet öncesi, gerekse hizmet içindeki insan Haklan Eğitimi konusundaki çalışmalarının, çağdaş eğitim metotları çerçevesinde genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Emniyet Teşkilatının eğitim kurumlan ve hizmet içi eğitiminde verilen İnsan Haklan Eğitiminin faktör analizi sonucunda belirlenen dört ölçekle (içerik, nitelik, verimlilik ve destek) değerlendirilmesi, Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okullan'nda İnsan Haklan ve Kamu Hürriyetleri dersini veren öğretim elemanlarının, anketlere yansıttıklan görüşleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Anket uygulamasında, Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okullarında İnsan Haklan ve Kamu Hürriyetleri dersini veren öğretim elemanlarının tamamına (37) ulaşılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, istatistiksel yöntem olarak Tek Yönlü Varyans Analizi, T Testi, Ortalama ve Yüzdelik kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Emniyet Teşkilatı İnsan Haklan Eğitimi içerik, nitelik, verimlilik ve destek açısından incelenmiş ve bu eğitimin hangi boyutlarda düzenlenmesi gerektiği belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: S İnsan Haklan Eğitimi.S Emniyet Teşkilatı Bilim Dalı Kodu : EB
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EVALUATION OF HUMAN RIGHTS EDUCATION IN POLICE ORGANISATION BULU, Semih MA, Department Of Educational Sciences, Educational Programs and Teaching Supervisor: Prof. Dr. Hikmet Yıldırım CELKAN May, 2003, 155 Pages The responsibility of training cognative and effective characteristics related to Human Rights is carried out through in-service training, seminors and in the courses given in Police Academy, Police Vocational High School. It is important to identify the needs and deficiencies of the programs which provides students and related personnel with necessary skills in the application of Human Rights. VIIn our study, both in in-service and pre-service training, the evalution of Human Rights Education was made in the framework of modern educational methods. The questionnaire used in this study was considered to include (the content, quality, productivity and prop ) Human Rights Education in Educational Organisation of Police Organisation (Police Academy and Police Vocational High Schools) Human Rights and Public Liberty's lecturer. It's limited that Human Rights and Public Liberty's lecturer's opinions the questionnaire. In the current study descriptive research technique was used. In the administration of the questionnare, all the insructors teaching“Human Rights and The Public Liberty”were administered (37) the questionnaire. In the analysis of the data, one-way anova, t-test and frequency distribution were used. According to the findings of the study deficiencies in Human Rights Education ( the content, quality, productivity and prop) were identified. KEY WORDS S Human Rights Education S Police Organisation Science Code: ES VII