Kentleşme ve çevre sorunları karşısında Gebze organize sanayi bölgesinin kurulması
- Tez No: 13727
 - Danışmanlar: PROF.DR. SAFA ERKÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ill ÖZET Gebze'de“hızlı kentleşme”,“yoğun sanayileşme”hareketleriyle; yetersiz altyapı, sağlıksız yerleşme ve denetimsiz sanayileşmenin getirdiği sorunları bira- rada gözlemek mümkündür. Şimdilik çözümü imkânsız gibi gözükmeyen bu so runlara, önceden kontrol yöntemlerinin uygulanmasını yararlı görmekteyiz. Gebze Organize Sanayi Bölgesi, düzenli ve plan lı yapısıyla,“engel ve zorluk”yaratmayan bir kuru luştur.Aynı zamanda, genel anlamda, günümüz imâr ça lışmalarına“yardımcı unsur”olarak da düşünülebilir. Kuruluş, çevre kirliliği ve kent sorunları kar şısında düzenleyici ve iyileştirici bir organizasyondur. Daha kolay, daha güvenli ve daha sağlıklı iş ve yaşam için; modern ve teknik olanakların yetkin ve ya rarlı kullanılması, hepimizin dileği olsa gerek. Planlı ve düzenli bir alternatif sayılabilecek Gebze Organize Sanayi Bölgesi, düzensiz olana tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In Gebze, it may be easily observed that there are many problems created by the heavy industrialization and civilization without suf^icien infrastructure and city-Dlanning. Those problems may be prevented provided that necessary controls are available. Gebze Organize Sanayi Bölgesi(Gebze Industrial Zone), is aprevention to the problems mentioned above, because of its well-planned construction. Gebze Industrial Zone, is an esteblishing and solving organization for the environmental pollution and in-city-living problems. It is everybody's wish that technological advence must be used to provide the better and safer living and working standarts for all. Planned and well organized alternatives should be preferred to others in every situation. Gebze Industrial Zone is regarded as such in industrialization of Turkey.