Temel makro ekonomik değişkenler açısından Türk ekonomisindeki yapısal değişimin incelenmesi: Bir zaman serisi analizi
The Study of structural change in Turkish economy based on same fundemamtal macroeconomic variables: A time series analysis
- Tez No: 137296
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜRKBAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Türkiye ekonomisindeki yapısal değişim hipotezi test edilmektedir. Bu amaçla önce çağdaş makro ekonomik akımlar ve Türkiye'deki iktisat politikası uygulamaları gözden geçirilmektedir. Çağdaş ekonomi politikalarının Türkiye'deki uygulamaları Ekonometrik Zaman Serisi metodolojisi ile analiz edilmektedir. Bunun için Ekonometrik zaman serisi metodolojisi yapısal değişim testleri bağlanımda bir bütün halinde özetlenmektedir. Yapısal değişimin testi için temsili olduğuna inanılan beş değişik seri alınarak incelenmiştir. Analiz sonunda politika uygulamalarından kaynaklanan kontrollü değişimlerden ziyade, kimi iç ve dış kaynaklı kontrol dışı faktörlerden kaynaklanan yapısal değişimler tespit edilmiştir. ABSTRACT In this phD desertation the hypothesis of structural change in the Turkey's Economy has been tested. First of all, the contemporary macroeconomic traditions and their reflections into the Turkey's Ekonomy have been reviewed. The application of contemporary economic policies to the Turkish economy has been analysed through Econometric Time Series Methodology. For this purpose, the mentioned methodology has been summarized in view of structural change. Five different time series believed to be representative have been analysed. At the end of analysis, we have encountered some structural changes emerging from some uncontrolable exogen factors rather than controlable changes resulting from policy applications. m
Özet (Çeviri)