İlköğretim okularının sahip oldukları örgütsel, kültür özelliklerinin öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi
Identifying the primary schools' features of organizational culture according to the opinions of the teachers
- Tez No: 137312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN AKMAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İLKÖĞRETİM OKULLARININ SAHİP OLDUKLARI ÖRGÜTSEL KÜLTÜR ÖZELLİKLERİNİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİNE GÖRE BELİRLENMESİ Havva TOPRAK Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Y. Doç. Dr. Turan Akman ERKILIÇ Örgütsel kültür, örgüt içindeki davranış kalıplarını tanımlar, örgütteki davranışların oluşumunu açıklar ve bu davranışların örgüt performansını nasıl etkilediği hakkında ipuçları verir. Bu yüzden_öğreimenlerin yaratıcılılığını ve gelişimini arttırmak, onları çalışmaya güdülemek için eğitim yönetimi alanında sıkça çalışılan bir konu olmuştur. Örgüt kültürünün öğeleri Değerler, Dil ve Semboller, Tören ve Toplantılar ile Normlardır. Örgütsel kültürün bu öğeleriyle ilgili özellikler örgütsel üretkenlik ve etkililiği etkiler. Bu araştırma ile ilköğreümjDkullarının sahip oldukları örgütsel kültür (okuTJaütürü) özelliklerinin öğretmenjjörüşlerirıe göre belirlenmesi ve öğretmenlerin okul kültürü öğelerinden Değerler, Dil ve Semboller, Tören ve Toplantılar ile Normlara ilişkin özelliklerin ilköğretim okullarında hangi düzeyde gerçekleştiğine ilişkin görüşlerinin kişisel özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin saptanması amaçlanmıştır. Tarama modelinde desenlenen araştırma, 2003- 2004 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde Eskişehir merkez ilçedeki 24 ilköğretim okulunda görev yapan 289 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiş, örneklemin 75. Tinden kullanılabilir veri elde edilmiştir.Araştırmanın amacına yönelik veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, anket yoluyla toplanmıştır. Anket ilk bölümde 5 kişisel soru ve ikinci bölümde örgütsel kültür özelliklerini ölçmeye yönelik 38 maddeden oluşan“Örgütsel Kültür (Okul Kültürü) Anketi”ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin çözümlenmesi aşamasında, araştırma amaçları doğrultusunda, frekans, yüzde, aritmetik ortalama; puanlarla ilgili ikili küme karşılaştırmalarında bağımsız gruplar arası t testi, ikiden çok küme karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucu hesaplanan F değerinin anlamlı bulunduğu durumlarda farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu saptamak amacıyla Tukey HSD (Tukey's Honestly Significant Difference Test) çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. İstatistiksel çözümlemelerinde.05 anlamlılık düzeyinin kullanıldığı araştırmada. çözümlemeler“SPSS 1 1.5 for Windows”paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretmenler okul kültürü öğelerinden Değerler ile Tören ve Toplantıların özelliklerini belirleyen maddelerin tümünün okullarında“çok”gerçekleştiğini belirtmişlerdir. Dil ve Semboller ile Normlara ilişkin özellikleri belirleyen maddelerin büyük bir kısmının okullarında çok gerçekleştiğini bu boyutlara ilişkin bazı maddelerin okullarında orta derecede veya az gerçekleştiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Bu sonuca dayalı olarak Dil ve Semboller ile Normlara ilişkin özelliklerin daha fazla geliştirilmesi ve okul kültürüne yerleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin okul kültürü özelliklerinin belirlenmesine ilişkin görüşleri cinsiyete göre erkekler lehine farklı bulunmuştur. Mesleki kıdem ve öğrenim durumu değişkenine göre okul kültürü öğelerinin ilköğretim okullarında gerçekleşme düzeylerine ilişkin görüşlerinde anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Bulundukları okuldaki çalışma yıllarına göre Dil ve Sembollere ilişkin görüşlerinde anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlköğretim okullarının A-B-C kurum tipine ayrılması değişkenine göre öğretmen görüşlerinde anlamlı farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IDENTIFYING THE PRIMARY SCHOOLS' FEATURES OF ORGANIZATIONAL CULTURE ACCORDING TO THE OPINIONS OF THE TEACHERS Havva TOPRAK Division of Educational Sciences (Education Administration, Supervising, Planning and Economics) Anadolu University Institute of Educational Sciences, September 2003 Adviser; Asst. Prof. Dr. Turan Akman ERKILIÇ Organisational culture defines the behaviours within the organization, explains the formation of the behaviors in the organization and gives clues about how those behaviors affect the performance of the organization. Organizational culture, therefore, was a subject that was frequently studied in the field of Educational Management in order to increase the creativity and improvement of teachers, and to motivate them to work. The elements of the organizational culture are Values, Language and Symbols, Ceremony and Meetings and Norms. The features that related to those elements of. Organizational culture affect the organizational productivity and effectiveness. The aim of this study is to identifying the primary schools' features of organizational culture according to the opinions of the teachers and to determine whether the teachers' opinions alter due to The elements of organizational culture, such as, Values, Language and Symbols, Ceremony and Meetings, and Norms. The participants of this survey research are 289 primary school teachers enrolled 24 primary schools in the city centre of Eskişehir in the Fall term of 2003 - 20004 Educational Year. The useful data for the research were obtained from 75.1 % of the subjects.The data were gathered through Organizational Culture (School Culture) Questionnaire which was developed by the researcher in two sections as 5 personal questions in the first, and 38 questions related to the organizational culture features in the second section of the questionnaire that serves to the goal of the research. The data were analyzed using statistical instruments such as frequency, percentage, arithmetic mean; independent samples t-test (To compare the scores of two groups) and one way ANOVA (to compare more than two groups). When the calculated F value was significant as a result of ANOVA, Tukey HSD multiple comparison test was applied in order to identify the groups that caused the difference. In the analysis of the data“SPSS 1 1.5 for Windows”software program was utilized and p=.05 was assumed as significance level in the statistical analysis. The findings of the study depicted that the teachers have the idea that the features of the elements of the school culture such as Values, and Ceremony and Meetings were seen“very”in their schools. Additionally, according to the teachers a great deal of items that signify features of Language and Symbols and Norms were seen“very”. However, some of the items related to those features were identified as“mean”or“little”. These results suggest that the features signifying Language and Symbols, and Norms should be developed and applied in to the school culture. The gender was a significant factor in identifying the teachers' opinion on school culture. Men thought that those features were seen more in their schools. According to the teachers' academic and professional career there is no significant difference in teachers' opinions on those features. Regarding the teachers' occupation years, it is observed that there is a significant difference in terms of the teachers' opinions on Language and Symbols. Furthermore, it is found that there is no significant difference in terms of division of the primary school as A, B, C, institutional types.