The Effectiveness of task-based teaching on students' learning of 'English relative clouses'
Çalışma temelli öğretimin öğrencilerin İngilizce sıfat cümlelerinin öğrenimlerindeki başarılarına etkisi
  1. Tez No: 137311
  2. Yazar: DAVUT UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ÇALIŞMA TEMELLİ ÖĞRETİMİN ÖĞRENCİLERİN İNGİLİZCE SIFAT CÜMLELERİNİN ÖĞRENİMİNDEKİ BAŞARILARINA ETKİSİ Davut Uysal İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Yard. Doç. Dr Rıdvan Tunçel Bu çalışmanın amacı iki değişik öğretim yöntemi olan geleneksel dil öğretimL yöntemi ile çalışma temelli öğretim yöntemini kıyaslayarak hangisinin daha etkili bir yöntem olduğunu bulmaktır. Geleneksel öğretim yönteminin temel amacı dilin belli bir dilbilgisi öğesini yada bu öğenin dildeki fonksiyonunu öğretmektir. Öte yandan çalışma temelli dil öğretimi ise örgencileri dil bilgisi öğelerini örgencilerin birbirleriyle iletişim kurarak ve anlama daha çok önem vererek öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma bu iki değişik yöntemi kıyaslayarak İngilizce deki sıfat tümcelerinin öğretiminde hangisinin daha etkili olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmaya seviyeleri orta düzey olan kırk altı yabancı dil öğrencisi katılmıştır. Çalışma Anadolu Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Bir grupta geleneksel dil öğretimi yöntemiyle altı saatlik bir uygulama yapılırken, diğer sınıfta ise çalışma temelli öğretim yine altı saat boyunca uygulanmıştır. Her iki gruba, çalışmadan hemen önce bir ön-test verilmiş, bu test sayesinde öğrencilerin öğretilecek dil öğeleri hakkında ne kadar bilgiye sahip oldukları belirlenmiştir. Yine her iki gruba bir son test verilmiş, böylece Öğrencilerin uygulamadan ne kadar bir öğrenme kaydettikleri belirlenmiştir. Bu test sayesinde iki yöntemden hangisinin kısa dönemde daha etkili olduğu belirlenmiştir. Son test ten iki ay sonra aym test uzun dönemdeki Öğrenmeyi ölçmek amacıyla tekrar verilmiş ve bunun yardımıyla uzun vadede bu iki yöntemin etkili olup olmadıkları belirlenmiş, etkiliyse bile hangisinin daha etkili olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir.Çalışmanın sonuçlan istatistiksel olarak, her iki yönteminde kısa dönem öğrenmede etkili olmalarına rağmen, çalışma temelli öğretimin çok daha etkili olduğunu göstermiştir. Uzun dönem öğrenmede ise, her iki yöntemin de etkili olduğu bulunmuş ancak anlamaya dayalı soru tiplerinde çalışma temelli öğretim yönteminin daha etkili olduğu da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has aimed to compare two types of teaching: task-based teaching, the purpose of which is to make learners involve in communicative real world tasks so that they can learn the target structures in a meaningful context, and presentation-practice- production, the purpose of which is to teach target grammatical structure or help them realize the functions in the target language. It was the aim of the researcher to find which model, presentation-practice-production or task-based teaching, is more effective in promoting students' learning of the target structures,“relative clauses”in English, which is chosen as target items. Forty-six intermediate learners of English as a Foreign Language in School of Foreign Languages at Anadolu University took part in the study. Both experimental and control groups were taught for six hours on the target structures. Task-based teaching was used in the experimental group in the teaching of relative clauses and traditional presentation-practice-production paradigm was used in the control group to teach the same structures. Each group was given a pre-test before the treatment to measure the students' knowledge of target structures before the treatment. After the treatment, a post-test was given to measure the learning in the short-term and to be able to talk about any significant difference in the degree of effectiveness between the two types of instruction. The same test was given to both of the groups two months after the treatment to be able to talk about learning in the long-term and to be able to talk about significant difference in the degree of effectiveness between both types of instruction comparing with one another. The statistical results of the study suggested that task-based teaching was more effective in the learning of the“relative clauses”in the short-term, whereas both types of instruction were effective in the long-term. The long-term learning differed from the short-term. The results of the study suggested that both types of instruction, task-basedand presentation-practice-production, were effective in the long-term; however, task- based teaching was found to be more effective in comprehension-based questions.