Vergi yasalarının hazırlanması, yasama süreci ve Türkiye uygulaması
Tax law drafting, legislation process and practise in Turkey
  1. Tez No: 137314
  2. Yazar: AHMET AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZÜ VERGİ YASALARININ HAZIRLANMASI, YASAMA SÜRECİ VE TÜRKİYE UYGULAMASI Ahmet AK Maliye (Mali Hukuk) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2003 Danışman : Prof. Dr. Fethi HEPER Vergi yasalarının, diğer bir çok yasada bulunmayan bazı özellikleri vardır. Bunların başında değişen ekonomik ve sosyal yaşama uyum sağlama zorunluluğu gelir. Vergi yasalarının hazırlanması ve yasama sürecinde ekonomik, sosyal ve hukuki vergileme ilkelerine ve hukuk normlarına uygun hareket edilmelidir. Türkiye'de vergi yasalarından, Devlet beklenen geliri sağlayamadığından, yükümlü kesimi ise, vergileme ilkelerine ve hukuk normlarına uygun olmadığından şikayetçidir. Türkiye'de kamuoyu tarafından vergi yasalarında değişiklikler yapılması ve reform gereksinimi sıkça dile getirilmektedir. Vergi yasalarında sıkça yapılan değişiklik ve düzenlemelerin kısa bir süre sonra tekrar değiştirildiği, uygulanmaya girmesinin ertelendiği, hatta bazen yasa hükümleri yürürlüğe girmeden uygulanmasından vazgeçildiği ve vergileme konusunda ihtilafların oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu olgular vergi yasalarının hazırlanması ve yasama sürecinde hatalı uygulamalar olduğunun belirtisi olarak algılanmış ve bu konunun tez konusu olarak seçilmesinin temel nedeni olmuştur. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vergilendirmeye ilişkin ilkeler ve hukuki normlar, ikinci bölümde çeşitli ülke uygulamalarına da yer verilerek genel olarak vergi yasalarının hazırlanması sürecinin kurumsallaşması, üçüncü bölümde Türkiye'de vergi yasalarının hazırlanması ve yasama sürecine ilişkin uygulamalar incelenmiştir. Yaptığımız çalışmada Türkiye'de vergi yasalarının hazırlanması ve yasama sürecinde demokratik ve teknik katılımın yeterince sağlanamadığı, vergi yasalarının hukuki ve sosyolojik etkilerinin dikkate alınmadığı, vergileme ve hukuk normlarına uyulmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü bölümde ayrıca Türk vergi yasalarında vergileme ilkelerine ve hukuk normlarına aykırı düzenlemelere GVK. açısından daha kapsamlı olmak üzere, örnekleme olarak yer verilmiştir. Tezin son bölümünde ise, ulaştığımız sonuçların değerlendirilmesi ve önerilerimiz yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TAX LAW DRAFTING, LEGISLATION PROCESS AND PRACTISE IN TURKEY Ahmet AX Maliye (Mali Hukuk) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2003 Danışman : Prof. Dr. Fethi HEPER Tax laws have some characteristics, which do not existed in other laws. The necessity of adaptation to the changing social and economic life is the leading point of these characteristics. In the drafting and legislation process of tax law, the principles of economic, social and legal taxation should be considered. Whilst the Government complains about inefficient tax collecting, taxpayers complain about inappropriate taxation towards the taxation and legal norms. The necessity of making changes and reforms to tax laws is frequently discussed by the public. It has been observed that tax laws are continuously changing and that the implementation of regulations is frequently postponed. Moreover, they occasionally come into effect, but disagreements arise concerning taxation. These facts have been regarded as resulting from incorrect applications in the tax law drafting and legislation process. As a result, they receive the main focus of attention in this thesis. This study consists of four sections. In the first section, the principles of taxation and legal norms are considered. In the second section institution of the process of tax law drafting and legislation is investigated by studying the applications in various countries. In the third section applications related to the process involved in the drafting and legislation of tax law in Turkey are researched. It is concluded that the process of democratic and technical participation in Turkey has been insufficiently achieved. The legal norms and sociological effects have not been considered. Examples of misregulations of principles of taxation and legal norms in Turkish tax laws related to the detailed Individual Income Tax Law are also given. Conclusions and proposals are stated in the last section.