Radikal demokrasi kuramının eleştirel bir değerlendirmesi
A Citical review on the theory of radical democracy
- Tez No: 137315
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
oz Bu çalışmada radikal demokrasi kuramının marksizme yönelik tartışmalardan, liberalizme dair bir tartışmaya doğru evirildiğini göstermeye çalıştık. Bu, radikal demokrasi yaklaşımının asıl sorusunun modern anlatılara dair olduğunu ortaya koymaktadır. Radikal stratejiler adı altında bu kuramsal girişim çevresine alınan pek çok yaklaşımı belirleyecek olan ise, hem bu anlatılara karşı eleştirel tutumu, hem de bir olanak olarak postmodern eleştiriyi değerlendirip değerlendirmemesidir. Burada yaptığımız sınıflandırma da bunu açmaya yöneliktir. ABSTRACT In this study we tried to show that the radical democracy theory is evolving from arguments towards marxism to those towards liberalism. This effort reveals that the main quest of the radical democracy approach is related with the modern narration. The thing that will determine many approaches that are considered in the framework of this theorical interference under the headline of radical strategies will be both their critical attitude to these narrations and whether if they count postmodern criticism as an opportunity or not. The classification made here, aims to widen the subject.
Özet (Çeviri)