Kurumsal kaynak planlama sistemlerine yönelik kullanıcı algılarının analizi
User perceptions of enterprise resources planning systems
  1. Tez No: 137323
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET AV. »“A.*?.. KKP sistemleri, günümüz işletmeleri için en önemli ve eri^BüyiT yatırımları olma özelliklerini sürdürmektedirler. KKP sistemlerininl32§m1ae organizasyonel açıdan yaratacağı olumlu etki ile ilgili beklenti, firmaların bu sistemleri kullanma eğilimini yaratmaktadır. Ancak genel olarak yönetim bilişim sistemlerinde görüldüğü üzere KKP sistemlerinde de yatırımın getirişi ölçmekle ilgili nesnel bir ölçüm sistematiği geliştirilebilmiş değildir. Büyük ölçekte yatırım gerektiren bu sitemler, firmaların süreçlerinde değişim gerektirmekte ve hatta firmalar için kültürel farklılaşmaya neden olmaktadır. Hal böyle iken, bu tür sistemlerin etkinliğini ölçmekteki zorluk; hem bu sistemleri kullanmayı düşünen hem de bu tür yazılımlar üreten ve pazarlayan şirketleri, daha fazla düşünmek zorunda bırakmaktadır. Çalışmamızda KKP sistemlerinin etkinliği, yönetim bilişim sistemleri söz konusu olduğunda başvurulan ”kullanıcılar açısından kabul edilebilirlik" kriteri temel alınarak incelenmiştir. Yönetim merkezleri Marmara bölgesinde bulunan 70 firmadan 228 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, kullanıcıların KKP sistemleriyle ilgili algıları; genel tutum, enformasyonun algılanan niteliği, sistemin algılanan kullanışlılığı ve organizasyonel etkiler olmak üzere dört temel boyutta ölçülmüştür. Son boyut olarak bireysel karakteristiklerin algılar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Buna göre; KKP sistemlerine yönelik genel tutumun ortalamanın anlamlı şeklinde üzerinde olumlu olduğu görülmektedir. Yeni KKP sistemiyle üretilen enformasyonun önceden kullanılan sistemlerde üretilen enformasyona kıyasla bütünlük, doğruluk, zamanındalık, anlaşılabilirlik ve ulaşılabilirlik özellikleri açısından daha kullanılabilir algılandığı varılan sonuçlardan bir diğeridir. Katılımcılar, KKP sistemlerini işlerine yönelik olarak kullanışlı ve organizasyonel etkiler bakımından tatmin edici bulmaktadırlar.İli v::^J§* Son olarak, yetki ve sorumluluk düzeylerine dayalı olarak %|iıe$eîlvS# İn yürütsel kullanıcıların algıları arasında anlamlı farklar oluşmaması? deneyim ve eğitime dayalı bazı bireysel karakteristikler bakımından KKP sistemlerine yönelik algıların gruplar arasında önemli derecede farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY WSWJW * «-.* >'>^' **>* Enterprise resources planning (ERP) systems are still biggest and I important information technology investments. Despite regular overrun in cost and project duration, firms are insistent about ERP projects because of the constructive effects on organisations of these systems. As in management information systems (MIS), an objective and standard measuring methodology to calculate return-on-investment has not been founded for ERP systems yet. ERP systems need huge financial sources, time and effort for achievement. And also these systems frequently cause fundamental changes on organisation cultures. Because of this; the difficulty of measuring actual values and effectiveness about ERP systems cause suspicion for vendors and customers. MIS literature suggests that the primary consideration in evaluating the effectiveness of an information system is that it must be evaluated on the“criteria of its importance to the users”. In this study, user perceptions of the ERP systems studied at four sites with participation of 228 users from 70 different firms located at Marmara region, Turkey. These sites are general attitude toward ERP systems, technical characteristics of information, perceived usefulness and organisational validity. The last section of this study is about individual characteristics and effects of its on perception. Results of the study indicate that perceived attitude toward ERP systems ishrghty^favourable. Participants^md information produced by the new ERP system more accessible, accurate, reliable, timely and understandable than old systems Further, respondents report that they find ERP systems useful in their jobs and these kind of systems have had a significant positive impact on the organisations. Last view of this study is based on individual characteristics' effects on the user perception. There is not significant differences found about the participants perceptions that has been grouped by their managerial situation. On the contrary results reported that individual characteristics upon experiment may cause important perception differences and change attitude toward ERP systems.