Türkiye'de topluluklar sosyolojisi: Midyat örneği (Süryaniler, Yezidiler, Araplar ve Kürtler)
The sociology of community in Turkey smaple of Midyat: (Assyrians, Yazidies, Arabics and Kurdish)
- Tez No: 137338
 - Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM RUHİ FIĞLALI, DOÇ. DR. NURGÜN OKTİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada; Midyat'ta yaşayan birbirinden farklı din, dil ve etnik özelliklere sahip olan Süryani, Yezidi, Mahallemi (Arap) ve Kürt topluluklarının konumlan ve birbirleriyle ilişkilerinin niteliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda topluluk olarak nitelenebilecek birlikteliklerin tanım ve önemi üzerinde durulmaktadır. Konu ile ilgili olarak ilk sistematik yaklaşımı Tönnies ileri sürdüğünden, onun topluluk konusundaki teorisi temel alınmaktadır. Ayrıca Osmanlı devletinde millet sistemine göre yaşayan toplulukların konumu ile Osmanlı devletinin yıkılmasından sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan gayrı müslimlerin statüsü ve konumlarına değinilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise Midyat'ta yaşayan söz konusu topluluklar hakkında kısa bir tarihsel bilgi ile saha çalışması sırasında mülakat ve gözlemler aracılığıyla elde edilen bilgilere ver yerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to find out the position and the characteristics of relations among Assyrians, Yezidies, Mahallemis (Arabics) an Kurds who. have different religions, languages and ethnicity in Midyat. For this reason, the entities that could be defined as community are emphasized here. Tönnies was the first one pointed out the importance of the community and made systematic explanation about it, that is why his theory of community constitute the theme of this study. On the other hand, the position of non-muslim communities that lived in the Ottoman State according to the system of milla, and after the collapse of the Ottoman State non- muslims new status in The Turkish Republic is dealad with. In the last chapter of the study, via area study, a brief history and the results of interwievs and observations of such communities that lived in Midyat were handled.