Siyasal partiler ve toplumsal bütünleşme
  1. Tez No: 137337
  2. Yazar: VELİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Siyasal partiler, devlet ile sosyal sınıflar, gruplar ve bireyler arasında arabuluculuk yapan kuruluşlardır. Siyasal partiler, programlarını demokratik sistemlerde halkın taleplerini de dikkate alarak yapma ve uygulamalarına karşın, totaliter ve otoriter rejimlerde halkın taleplerine dikkat edilmeksizin sadece kendi politikalarının meşrulaştınlması ve topluma onaylatılması için çalışırlar. Sosyo-ekonomik ve teknolojik gelişme toplumsal hareketliliği artırır. Artan bu toplumsal hareketlilik otoriteden taleplerin artmasına neden olur. Toplumu yönetme görevini yerine getiren siyasal partiler de, artan talepleri karşılamak için program yapar, talepleri imkanlar çerçevesinde sıraya koyar ve hukuk düzeni içinde çözüme kavuşturur. Haklar ve ödevler arasında dengeyi tesis ederek adaleti sağlar. Devlet norm, eğitim, örgüt ile, gerektiğinde de zor kullanarak toplumda bütünleşmeyi sağlamaya çalışır. Burada da etkin olan yapılar devlet adına otoriteyi kullanan siyasal partilerdir. Türkiye'de de siyasal partiler, Osmanlı imparatorluğunun son zamanlarında kurulan İttihat ve Terakki Fırkası ile başlar. Bu parti bundan sonra kurulan partilerin de gerek kadro gerek politika olarak temelini teşkil eder. Demokrasinin varlığı, özgür ve eşit bir ortamın varlığına bağlıdır. Temel hak ve hürriyetler hukukun güvencesi altında olmalıdır. Bu ortamın yaratılması görevi de çoğulcu sistemlerde devlet adına otoriteyi kullanan siyasal partilere düşmektedir. Türkiye, ulusal irade/ulusal yarar kavramını eksen alan ve siyasallaşma eğilimi gösteren bölgesel veya milliyetçi nitelikteki yapılan (alan düzenlemesi hariç) ortadan kaldıran üniter devlettir. Üniter devletin amacı, ülkeyi ve ulusu bütünsel bir yapı içinde bir araya getirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Political parties are institutions which act as mediators between social classes, groups and individuals. Although political parties imploment their programs considering public demands in democraticsystms, totalitarian and authoritarin regimes try to make the policies legitimated and approved by the sociey regardless of their demans. Socio-economic and tecnological devolopments increase social movements. Political parties which are assigned to govern the society make their own programmes, put the demands of the public in order taking into account the exiting capacities and facilities and try to finalize them under the supervision of the legal system. Establishing a balance between duties and rights, political parties provide administrative justice. The state ( government) try to provide integration in the society by norms, education and organization when necassary. In this context the effective bodies here are political parties which use the outhority in the name of state. The history of political parties in Turkey dates back to the establishment of İttihat and Terakki Fırkası in the closing period of Ottman Empire. This political party serves as a basis for the parties which were established later in terms of staff and policies. Presence of democracy depends on free environment based on equqlity. Basic rights and freedom must be guaranted by the law. It is the task of political parties to create this environment in pluralist systems in the name of state. Turkey is a unified country which attaches great importance to national willand interests by eliminating regional and extreme nationalist componant. The aim of the unified state is bring the country and nation together in an integrated structure.