Muğla Halkevi
Muğla People House
  1. Tez No: 137339
  2. Yazar: ALİ ODABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Halkevleri, Türkiye'de devletin yeniden yapılanmasının temel taşlarından biri olarak, Cumhuriyet rejimini halka anlatmak, kabullendirmek, rejimle halkın bütünleşmesini sağlamak ve eğitim düzeyi düşük Türk insanının eğitilmesine ve bilinçlendirilmesine yardımcı olmak için kurulmuşlardır. 1932'de kurulduktan sonra tüm yurtta hızla yayılmaya devam eden ve halk eğitimine katkıda bulunan Halkevleriyle Muğla İli 1933 yılında tanışmıştır. 23 Şubat 1933'te açılan Muğla Halkevi 1951 yılında halkevlerinin kapatılmasına kadar açık kalmıştır. Muğla Halkevi açıldığı ilk yıllarda açık olan şubeleri aracılığıyla bir heyecan ve istekle faaliyetlerde bulunmaya gayret göstermiştir. Konferanslar, temsiller, kurslar, köy ziyaretleri, spor müsabakaları vb. etkinliklerle halkın eğitilmesi yolunda faydalı olmaya çalışan Muğla Halkevi bunda kısmen bir basan sağlamıştır. Fakat yaptığı hizmetler, bir halkevinin yapması gerekenlerle kıyaslandığında hiçbir zaman yeterli düzeye ulaşamamıştır. Zaman içerisinde diğer halkevleri gibi çeşitli sebeplerden dolayı işlevselliği yitirmiştir. 1951 yılında ise Halkevlerini kapatan yasalla beraber tarih sahnesindeki yerini almıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The people's Houses, being one of the comer stones of the restructure of Turkish State, have been founded to teach the regime of rupublic to the people and to maket hem accept this regime; to perovide the incorporation of people with the state and the to help the Turkish people, whose level of edunation is low, to get education and to enlighten them. Having been first establised in 1932, the Prople's Houses continued to flourish all over Turkey and provided education for the people. The People's Houses where in the province of Muğla acknowledged in 1951 and began to serve in this province 23 'rd February 1933. During the first years of its opening, People's House in Muğla continued its activities with eagerness and enthusions, but because of various reasons stopped its functions by time and took its place in history boks by the enactment of a law to abolish the People's Houses. IV