Güney Kore k-pop popüler kültürü ve Türkiye'deki yansımaları: sosyolojik bir inceleme
South Korean k-pop popular culture and reflections of Turkey: A sociological research
- Tez No: 721412
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Güney Kore popüler kültürü Hallyu'nun özellikle K-Pop aracılığıyla gençler arasında hızla yayıldığı gözlenmektedir. Sosyal medya platformlarıyla sınırlı kalmayıp kamusal hayata uzanan çeşitli görünürlükleri ile K-Pop hayranlığı günümüz gençlik kültüründe önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma, K-Pop hayranlığının bireysel ve toplumsal boyutlarda nasıl farklılaşmalara yol açtığını, sebep ve sonuçları ile ortaya koymaktadır. Araştırmada popüler kültür yaklaşımları ve müzik sosyolojisi perspektiflerinden yararlanılmıştır. Bu açıdan Birmingham Kültürel Çalışmalar Merkezindeki“anlam”a verilen önem ile müzik sosyolojisindeki müziğin icra edildiği mekân-insan-teknoloji etkileşimini öne çıkaran yaklaşımları araştırmada izlenmiştir. Araştırmanın temel amacı, K-Pop'un Türkiye'de gençler arasında hayranlık düzeyini ve gençlerin popüler kültür içerisinde inşa ettikleri anlam dünyasını betimlemek, oluşturdukları sanal cemaatleri incelemektir. Araştırma, örneklem olarak seçilen K-Pop grubu BTS'in hayran grubu ARMY'ler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan ankette ölçekler“Müzik, K-Pop ve BTS Dinleme Bilgileri”,“BTS ve Sosyal Medya İlişkisi”,“BTS'in Gençlerin Hayatındaki Yeri”, BTS Hayranı Olmak-Hayran Olmanın Anlamı“, ”Hayran Olmanın Bireysel ve Toplumsal Sonuçları“, ”Medyada BTS ile İlgili Çıkan Haberler“, ”BTS ve Feminen/Dişilleştirilmiş Erkeklik İddiaları“ olmak üzere yedi boyutta incelenmiştir. Araştırma kapsamında hazırlanan çevrimiçi anketi 930 kişi cevaplamıştır. Ayrıca 33 kişi ile yarı yapılandırılmış form aracılığıyla görüşme yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre BTS, hayranları ile iletişimi/etkileşimi ayrı bir ”evren“e taşımaktadır. Bu alan, hayranlaşan birey açısından gündelik hayatta bir kaçış veya sığınılacak bir limandır. Birey kendini bu alanda gerçekleştirmekte ve ”iyi" hissetmektedir. Oluşturulan çevrimiçi topluluklar günümüzde yeni sanal cemaatler yaratmaktadır. Sanal cemaat veya dijital kabile yapıları internet tabanlı teknolojiler aracılığıyla kolaylıkla platformlar üzerinde dijital aktivizme dönüşebilmektedir. Araştırma sonuçlarına göre K-Pop grupları, günümüzde Güney Kore için K-drama ve sinemaları ile birlikte kültürel diplomasi ve yumuşak güç aracı olarak işlev gören en etkili popüler kültür ürünleridir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that Hallyu, the popular culture of South Korea, has spread rapidly among young people, especially through K-Pop, in Turkey as well as all over the world. K-Pop adoration is an important phenomenon in today's youth culture with its various visibility extending to public life, not limited to social media platforms. This research reveals how K-Pop admiration leads to differences in individual and social dimensions, with its causes and consequences. Popular culture approaches and music sociology perspectives were used in the research. In this respect, the importance given to“meaning”in the Birmingham Cultural Studies Center and the approaches in the sociology of music that emphasize the interaction of space-human-technology in which music is performed were highlighted in the research. The main purpose of the research is to describe the level of admiration for K-Pop among young people in Turkey and the world of meaning that young people have built in popular culture, and to examine the virtual communities they have created. The research was carried out on ARMYs, the fan group of K-Pop group BTS, which was selected as a sample. In the survey prepared in this context, the scales were“Music, K-Pop and BTS Listening Information”,“BTS and Social Media Relationship”,“The Place of BTS in Young People's Life”, Being a BTS Fan-The Meaning of Being a Fan“, ”Individual and Social Consequences of Being a Fan“. ”,“News About BTS in the Media”,“BTS and Claims of Feminine/Feminized Masculinity”. 930 people answered the online questionnaire prepared within the scope of the research. In addition, interviews were conducted with 33 people through a semi-structured form. According to the results of the research, BTS carries the communication/interaction with their fans to a separate“universe”. This area is an escape or a shelter in daily life for the admired person. The person realizes himself in this area and feels“good”. Established online communities create new virtual communities today. Virtual community or digital tribal structures can easily turn into digital activism on platforms through internet-based technologies. According to the results of the research, K-Pop groups are the best popular culture products for South Korea today, which function as a tools of cultural diplomacy and soft power, along with K-drama and movies.