Muğla ilinde Türkiye çapında derece yapan 12-15 yaş grubu puberte dönemi hentbol ve basketbolcuların postürel ve biomotor özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 137347
  2. Yazar: TARIK DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP AKİF AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, Muğla ilinde Türkiye çapında derece yapan 12-15 yaş grubu puberte dönemi hentbol ve basketbolcuların postürel ve biomotor özelliklerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmamızda Muğla ili Bodrum ilçesi Atatürk İlköğretim Okulunda okuyan yaş gruplarında Türkiye 2. olan (n=12) erkek Basketbolcular ile Muğla Merkez Kocam ustafendi İlköğretim Okulunda okuyan yine yaş gruplarında Türkiye 1. olan (n=12) erkek hentbolculardan oluşan iki grup oluşturulmuştur. Çalışmamız iki aşamalı olarak organize edilip yürütülmüştür. Birinci aşamada postürLÖlçümleri alınmıştır. Postür ölçümleri referans duruşta, anterior (ön taraftan), lateralden (Yandan) ve posterior (Arkadan) olmak üzere 7 bölgeye (Baş, Omuz, Vertebra, Karın, Diz, Ayak ve Ayak Parmakları) incelenmiştir. İkinci aşamada biomotor özelliklerin ölçümleri alınmıştır. Eurofit test bataryasından biomotor özellikleri ölçmeye yarayan (Flamingo denge, Disklere vuruş, Otur-Uzan, Durarak uzun atlama, El dinamometresi, Bükülü kol ile asılma, 10 x 5m mekik koşusu) testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, Puberte term hentbol and basketbol players' of 12-15 age group, that had a grade in Turkey in Muğla city, posture and biomotor features have been compared between. In this study, two grousp had been constituted of two school in Muğla. One from Bodrum Atatürk İlköğretim Okulu with the second degree of Basketbol and the another one from Kocamustafendi İlköğretim Okulu with the first degree in Turkey. The groups are in the same age and the sample is 12 students (n=12). This study was carried out in two parts point. In the first part the postural deformities were found out. Evaluating the postural disorders in the standard position and by means of the Grade Method we took posture values from anterior, lateral and posterior planes of body including seven regions; head, shoulder, vertebral column, abdomen, knee, feet and toes. In the second part functional features were searched. This part was taken from Eurofit test methods which help to measure the functional features of the groups were studied. For statistical evaluation, the data were analyzed by the SPSS for Windows computer program, One- Way unrelated Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey HSD were used to find out the differences between the groups in accordance with the posturel and biomotor tests.