Avrupa Birliği'nde parasal engetrasyon ve parasal entegrasyona uyum açısından Türkiye ekonomisinin optimum para sahası teorisine göre analizi
Currency integration in European Union and the analysis of Turkish economy according to optimum cerrency area by the aspect of currency integrations adaptation
- Tez No: 137351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. YENAL KESBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Avrupa Parasal Entegrasyonu Bretton Woods sisteminin Avrupa Birliği ekonomisine olan olumsuz etkilerinden dolayı oluşturulmuştur. Avrupa Birliği 1970'li yıllardan sonra hazırlanan Barre ve Werner raporlarıyla parasal entegrasyon çalışmalarını hızlandırmış ve AvrupaJPara Sistemim kurmuştur. Avrupa Para Sistemi çok başarılı olmasa da, 1988 Delors Raporu sonrası oluşturulan Euro 'ya zemin hazırlamıştır. Sonuçta Avrupa Birliği Delors raporunda belirtilen üç aşamadan sonra Avrupa tek parası Eurp^'yu kullanmaya başlamıştır. Türkiye Avrupa Birliği'nden müzakere tarihi bekleyen bir ülke olması nedeniyle Euro ile ilgili mevzuat ayarlamalarını zaman geçirmeden yapmak zorundadır. Türkiye'nin Avrupa Parasal Entegrasyon'unun ekonomik kriterlerinin belirlendiği Maastricht kriterlerine uyumu incelendiğinde, Türkiye'nin bütün kriterler açısından uyumsuz olduğu görülmektedir. Ayrıca parasal entegrasyon teorisinin temelini oluşturan Optimum Para Sahası teorisine göre Türkiye ekonomisi ile parasal birliğe dahil Avrupa Birliği ülkeleri incelendiğinde, uzun dönemli yakın bir ekonomik ilişki çıkmamıştır. Dolayısıyla yakın gelecekte Avrupa Birliği üyesi olabilecek Türkiye'nin Parasal Entegrasyon için gerekli olan ekonomik kriterleri sağlayacak önlemleri zaman geçirmeden alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
European monetary integration constituted due to negative effects of Bretton Woods system on European Uninons economy. European Union accelerated monetary integration studies by Bare and Werner reports prepared after 1970' s and established European monetary system. Although European monetary system is not a very successful system, it accustomed the background of Euro which formed after 1980 Delors report. Consequently European Union started to use Europe's unique money Euro after three phase determined in Delors report. Turkey must do law adjusts about Euro without losing any time due to being a country expecting consultation date from European Union. When examinating Turkey's adaptation to Europeans monetary integration's economical criterions that called Maastricht criterions, its visible that Turkey is discordant to all criterions. Furthermore according to optimum currency area theory which forms the basis of monetary integration, when examinating Turkish economy and monetary unions members, a long term economic close relation is nonexistent. So as a probable member in the near future, Turkey have to take precautions that prove economic criterions necessary for monetary integration.