Almanya İmparatoru II. Wilhelm'in Osmanlı Devleti'ni ziyaretleri
Vi̇si̇ts of the German Emperor II. Wilhelm to the Ottoman Empire
  1. Tez No: 578226
  2. Yazar: CEVAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAY SEÇKİN BİRBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
XIX. yüzyıl gerek Avrupa ve gerekse Osmanlı tarihi açısından bir dönüm noktası olmuştur. Bu dönemde Bismarck, 1871 yılında savaşlarla kurduğu İmparatorluğu barış ile korumak ve sağlam bir zemine oturtmayı amaçlayan bir politika izlemiştir. 1888 yılında II. Wilhelm'in tahta çıkmasıyla genç imparator ile yaşlı şansölye arasında amansız bir üstünlük mücadelesi başlamıştır. Alman siyasetinin hâkimi olan Bismarck'ın temel hedefi Avrupa barışını korunmaktan yanayken II. Wilhelm ise Almanya'nın artık kalıplarını kırarak, kıtanın dışında sömürgeciliğe dayanan bir dış politika takip etmesi gerektiğine inanıyordu. Ancak sömürge yarışında geç kalan Almanya için, gerek dünya üzerinde sömürge olmaya elverişli alanın az kalması, gerekse edindiği sömürgeleri destekleyecek donanma gücünün olmayışı, Almanya'yı ilk etapta Doğu'nun az gelişmiş, fakat zengin kaynaklara sahip geleneksel imparatorluklarına yöneltmiştir. Bu hedef doğrultusunda, Osmanlı Devleti'nin hem Almanya'nın istediği özelliklere sahip olması, hem de Almanya'nın dostluğunu isteyen bir konumda bulunması, Osmanlı Devleti'ni Almanya için en uygun yayılma alanı haline getirmiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının ardından İngiltere'de Osmanlı'nın toprak bütünlüğünü koruma politikasından vaz geçince Osmanlı Devleti Avrupalı büyük güçler karşısında yalnız kalmıştı, Almanya bu fırsatı değerlendirerek Osmanlı yanlısı görünen ve bu vesileyle Osmanlı Devleti'nin kaynaklarından barışçı yollarla faydalanmayı amaçlayan bir politika izlemeye başlamıştır. Bu noktada çalışmamızın ana konusunu oluşturan Kaiser II. Wilhelm tarafından 1889, 1898 ve 1917 yıllarında Osmanlı topraklarına ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Bu ziyaretler Türk-Alman İlişkilerinin gelişmesine katkı sağlamıştır. Ziyaretlerden birincisi ve üçüncüsü sadece İstanbul ve çevresiyle sınırlıyken ikincisi Hıristiyanlar, Museviler ve Müslümanlar için kutsal kabul edilen Kudüs ve civarını da kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The century XIX. was a milestone for both Ottoman and The German Empire history. In that period, the policy of the Bismarck was to protect his empire which he had set up with the help of wars. In 1888 when the II. Wilhelm succeed the throne, the relentless war had begun between the young emperor and the elder one. While the main goal of the ruler of the German Policy, Bismarck, was to keep te European peace II. Wilhelm was aiming to break chains of the Germany and the following the colonial foreign policy. But, Germany was so late to set this colonies because there were not so many parts of the World remain had not been colonied, on the other hand Germany hadn't had the sufficient navy to support their colonies. Because all of that, in the first steps Germany headed to the traditional empires with a rich sources but underdeveloped. For this purpose, besides being a good candidate of the features that Germany asked for, and the insterest of the Ottoman Empire for allience of the Germany, Ottoman Empire was the best choice for II. Wilhelm. After the 1877-1878 Ottoman- Russian war, England had step back to protect territorial integrity of the Ottoman Empire that resulted in being alone against the super powers. Germany had taken advantage of that and started a policy which had looked like Germany was a friend of Ottoman Empire to use their good sources. In this point Kaiser II. Wilhelm made visits to the Ottoman Empire which is the main point of our research in the years 1889, 1898 and 1917. These visits had a contribution to the German-Ottoman relations. While the first and third visit was only limited to İstanbul and the surroundings, the second one was to Jerusalem and the surroundings where they accepted as a holy by the Islamic World.