Marmaris, Turgut Piramidal Mezarı
Marmaris, Turgut Pyramidal Tomb
  1. Tez No: 137361
  2. Yazar: ŞAHİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
11 ÖZET Piramidal mezar Marmaris İlçesi, Turgut Köyü sınırlan içerisindedir. Modern köy yerleşmesinin 1 km. güneydoğusundaki kayalık alan üzerine inşa edilmiştir. Mezar yapısı“Çağ Baba”olarak bilinmektedir ve mezardan, bazı gezgin ve bilim adamları tarafından bahsedilmiştir. Ancak günümüze kadar detaylı bir çalışma yapılmamıştır. Mezarın bulunduğu kayalık tepenin batı yamacı boyunca farklı büyüklük ve yüksekliklerde teras duvarları inşa edilmiştir. Mezarın bulunduğu terasa basamaklı bir ön girişle çıkılmaktadır. Mezarın konumlandığı alan özellikle seçilmiş ve cephesi güneye Hydas akropolüne yönlendirilmiştir. Mezar odası 3 m. x 3 m. ölçüsünde kare formundadır. Mezar dıştan piramidal bir çatıyla kapatılırken içerden yalana kubbeyle örtülmüştür. Mezar yapısı ve teras duvarları yerel taşlarla yapılırken sadece kapıda gri mermer bloklar kullanılmıştır. Mezarın amtsaUığma rağmen ön alan düzenlemesi ve iç oda oldukça sade yapılmıştır. Oda içerisinde kline veya lahit tespit edilememiştir. Mezarın kime ait olduğu ve mimari düzenlemesi hakkında yazıtı bilgi vermektedir. Bunlara göre mezar savaşçı Diagoras ve karısı Aristomakha için yapılmıştır. Yazıttan mezarın ön cephesinde aslan heykelleri ve piramidal çatının tepesinde mezar sahibinin heykeli olduğu anlaşılmaktadır. Kalıntı mimari formu ile Rhodos Peraia'sında tekildir. Bölgedeki basamaklı piramidlerle formu nedeniyle bağlantı kurulabilir. Ancak piramidal çatının anıtsal mezar yapılarında kullanılması özellikle Karya'da Maussolleion ile başlayan gelenektir. Turgut Piramidal Mezan'nm tarihlenmesinde mezarda yazıt dışında veri yoktur. Mezar yazıtı epigraflar tarafından Hellenistik Dönem' e tarihlendirilmektedir. Piramidal mezarların Hellenistik Dönem'de yapımının artması da mezarın Hellenistik Dönem içinde M.ö. 2. yüzyıl ortalarında yapılmış olabileceğini gösterir. Mezar genel planı ve özellikleri ile değerlendirildiğinde mezarın kullanıldığım ancak detaylarda görülen eksikler nedeniyle tamamlanmamış olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The pyramidal tomb is located in Marmaris town, in the borderland of Turgut village. The tomb monument at Turgut known as“Çağ Baba”is located on the rocky hill 1 km. far away southeast of the modern village. Although the tomb has attracted the attention of several travelers and scholars, it has never been examined in detail until the present day. On the rocky hill's west slope where is terrace walls were built and they are differ in lengths and heights. The tomb is situated on a leveled terrace chiseled out of the native rock. There is a front stepped entrance for reaching to the tomb terrace. Tomb terrace must have been chosen by known because face the tomb to Hydas acropolis. The burial chamber measures 3m. x 3m. and has a square plan. The upper structure is seen from the outside as a closed pyramidal roof but in the chamber it is seen as false vault. For building the terrace walls and tomb was used local stones, but for the door were preferred gray marble blocks. Although tomb is monumental, there is no disposition in front of it and the chamber, so it should have been decorated so simply. Inside the burial chamber there is no sarcophagus. Inscription is informs about the architectural details and the owners which are warrior Diagoras and his wife Aristomakha. From inscription the dead man Diagoras, states that his statue stood on the summit of the pyramid, and the doorway or facade of the tomb was guarded by two lions. The tomb is unique with its structure in the Rhodian Peraea. Tomb's form might be engaged with the stepped pyramids in the Loryma Peninsula. Also using of the pyramidal roof at the monumental tombs, have previous examples in the Carian region. For the dating of the tomb, there is no evidence else than inscription which is dated Hellenistic period by epigraphists. To build the pyramidal monumental tombs in Hellenistic period became common and for this reason might have been Turgut pyramidal tomb built in the middle of the second century B.C. When its general plan and characteristics, are examined in detail it can be said that building was not completed, but it was used as a tombs.