İmara aykırı yapılarda idarenin etkinliği ve yaptırımları
The efficiency and the sanctions of the administration in building non-conforming with the construction law
- Tez No: 137362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASIR NİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET 1950'li yıllardan bu yana ülkemizde meydana gelen köyden kente göç olgusu imar faaliyetlerini hızlandırmış, bu durum imara aykırı yapı olgusunu ortaya çıkarmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze imara aykırı yapılaşmayı önleyecek pek çok kanun çıkarılmasına rağmen imara aykırı yapılaşmanın önüne geçilememiştir. İmara aykırı yapılaşma olgusu öncelikle merkezi idare tarafından idari yaptırımlar ile önlenmeye çalışılmış, çeşitli zamanlarda çıkarılan imar afları ile o güne dek yapılan imara aykırı yapılar imara uygun hale getirilmiştir. İmar aflarıyla imara aykırı yapıları iyiniyetle ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Ancak imar afları imara aykırı yapılaşmayı önleyecek bir tedbir olmaktan ziyade imara aykırı yapılaşmayı tetikleyen bir unsur haline gelmiş, her seçim öncesi imar afları gündeme gelmiş ve bu dönemlerde imara aykırı yapılaşmalar hız kazanmıştır. Daha sonra 1985 yılında çıkarılan 3194 sayılı Kanun ile yerel yönetimlerin imar konusunda yetkileri artırılmaya çalışılmış, imara aykırı yapılaşmayı yerel yönetimlerin katkıları ile engel olunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact of migration from rural areas to urban areas in our country since 1950' s has accelerated the construction activities and this acceleration has led to the fact of building non- corforming with the construction law. Despite the feet that a considerable number of laws were passed to prevent building non-corforming with the construction law since the foundation of the Rebuplic, this issue couldn't be solved. The central administration has tried to prevent the fact of building non-corforming with the construction law by the admanistrative sanctions and with the announcement of construction amnesty at different times, the buildings non-corforming with the construction law have been improved in accordance with the construction law. By construction amnesty, it has been aimed to end building non-corforming with the construction law with goodwill. However, construction amnesty has turned out to be more a factor triggering building non- corforming with the construction law than a precaution against it. The issue of construction amnesty has ben laid on the agenda before every election and in these periods building non- corforming with the construction law has gained speed. The law numbered 3194 passed in 1985 has tried to extend the powers of local administrations regarding construction and to prevent building non-corforming with the construction law with the contributions of local administrations.