Kabe tarihi (Başlangıçtan Abbasi Devleti'nin sonuna kadar)
- Tez No: 137378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AZİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bazı klasik kaynaklar Kabe'nin var oluşunu, yeryüzü yaratılmadan öncesine kadar dayandırıyorlarsa da, bu rivayetlere ihtiyatlı yaklaşılması gerekir. Rivayetlere göre, yeryüzü yaratılmadan önce Kabe suyun yüzeyinde duran beyaz bir öz idi. Allah(c.c) yeryüzünü yaratmak istediğinde bu cismin altından başlayarak yayılıp genişlettiği söylenir. Hzraki'nin“Ahbarû' Mekke”adlı eserine göre Kabe ilk defa melekler tarafından inşa edilmiştir. Bazı kaynaklarda Hz. Adem tarafından ilk defa inşa edildiği rivayetleri de mevcuttur. Bir rivayete göre, Hz. Adem sadece temelini yapmış, beytin kendisi ise gökyüzünden indirilerek bu temelin üzerine konulmuştur. Diğer bir rivayete göre, Allah(c.c) Beyti inci, altın ve elmas gibi değerli şeylerden yapılmış bir çadır olarak gönderir ve Kabe'nin yerine kurulur. Hz. Adem öldükten sonra Allah(c.c) onu kaldırmış, Hz. Adem'in çocukları çadırın yerine çamur ve taştan bir ev inşa etmişlerdi. Nuh Tufanı'ndan sonra Kabe'nin yeri kaybolmuştu. Dolayısıyla Allah(c.c.)'ın Hz. İbrahim'e yerini göstermeyene kadar insanlar Kabe'nin varlığından habersizdiler. Hz. İbrahim oğlu İsmail'in de yardımıyla Kabe'yi taştan, çamursuz, alçısız, çatısız ve damsız inşa etti. Hz. İbrahim'in inşaatından sonra Kabe, bazı kabileler tarafından tamir edilmişse de, Kureyşliler bazı nedenlerden dolayı harabe haline gelen Kabe'yi yıkıp yeniden inşa ettiler. Kureyşlilerin yaptığı bina mimari açıdan Hz. İbrahim'in inşa ettiği binadan farklı idi. H. 64 yılında Abdullah b. Zübeyr ile Emevi ordusunun mücadelesinde Kabe büyük zarar görür. Bunun üzerine Abdullah b. Zübeyr Kabe'yi Hz. İbrahim'in temellerine varıncaya kadar yıktırıp, Hz. Peygamberin hadisi doğrultusunda yeniden inşa eder. Ancak Abdullah b. Zübeyr Haccac b. Yusuf es-Sakafi'nin ordusuna yenilince, Haccac Kabe'deki değişikliği dönemin halifesi Abdülmelik b. Mervan'a haber verir. Hz. Peygamber' in Kabe ile ilgili hadisinden habersiz olan Abdülmelik, Haccac'a emrederek ibn Zübeyr'in yaptığı değişiklikleri yıktırıp yeniden yapmasını ister. Daha sonra bazı halifeler Kabe'yi Hz. Peygamber'in hadisi doğrultusunda yapmak istediyseler de dönemin ileri gelen alimleri, Kabe'nin insanlar nezdindeki kutsallığı ve saygınlığı azalacağı gerekçesiyle bunu kabul etmediler.II Böylece Kabe, Haccac b. Yusuf es-Sakafi'nin yaptığı değişikliklerle son şeklini almış oldu.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRAKT İn some classic Works being of Kaba is supported before creating the surface, in accordance with current rumours should be taken precautions. Kaba was a white point on water before creating the surface when God wanted to creat. God started building the surface under this white point when God wanted to creat it. İn“Ahbaru Mekke”Ezraki says that for the first time Kaba was built by angels. Ahbaru Mekke is Ezraki' s book. İn some Works for the first time Kaba was built by Adem. As it is rumoured Adem had only built foundation of Kaba. Then Kaba was pulled down and was put on this foundation. According to another rumoun God sends a ten wich had been made of neal, gold, diamond and it had been built instead of Kaba God had done away it after Adem died. Than Adem's children had built a house instead of it. İt was made of stone and mud by Adem's children. Kaba had been last after Nuh' s flood, indirectly people didn't know where Kaba was until Pr. Ibrahim was showed by God. Ibrahim and his son Ismail built it from stone without mud plaster. İt didn't have a roof. Pr. İbrahim after build the Kaba some teribes agair repaired it. Because of some reasons Kureyş teribe put down the Kaba then rebuild it. The architect of the Kaba was different from Pr. Ibrahim Project. After cross 686 the war between son of Abdullah Zübeyr and Emevi army the Kaba again damaged. Zübeyr put down the Kaba until the deep. According the command of Probhet Muhammed again build the Kaba. After son of Abdullah Zübeyr failed by Yusuf son Haecac es Sakafi arm. The dizayn will be provide gives the knowledge to Caliph Mervan son Abdulmelik. Probhet gives the direction to Mervan put down the Zübeyr make for Kaba and rebuild. After this date some Caliphes however want to make some changes on the Kaba according the Probhet Muhammed says but they didn't able to did anything over it because of its holiness and people critism.IV So the Kaba stayed with Yusuf son Haccas es-Sakafi's changes.