Kamu Hukuku açısından Kopenhag kriterleri
  1. Tez No: 137379
  2. Yazar: YUSUF TANRISEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüzde çağdaş demokrasilerin gereği olan Kopenhag Kriterlerinin ortaya çıkışı, Kriterler ve Kriterlere uyum için yapılması gereken çalışmalar üzerinde durulmuştur. Kopenhag Kriterleri, Siyasal bir birlik olma yolunda hızla ilerleyen ve Dünyadaki en önemli birlikteliklerden olan AB tarafından, aday ülkelerde, üyelik müzakerelerine başlamak için ön koşul olarak kabul edilmektedir. Çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde AB'nin tarihçesi, kurumlan ve Türkiye- AB ilişlölerinin gelişim süreci ele alınmıştır. Birinci bölümde Kopenhag kriterlerinin ortaya çıkışı ve kriterler ele alınmış ve Türkiye Kopenhag Kriterleri açısından incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'ye adaylık statüsünün verildiği 1999 Helsinki Zirvesi ve Helsinki Zirvesi sonrası Kopenhag Kriterlerine uyum için yapılması gereken çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde Kopenhag Kriterlerine uyum sürecinde AB'ye aday ülkeler için bir yol haritası niteliği taşıyan ve AB Komisyonu tarafından hazırlanan Katılım Ortaklığı Belgesinden ve Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesine uyum için kısa ve orta vadede yapması gereken çalışmalara değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesine karşılık olarak hazırladığı Ulusal Programa ve Ulusal Program çerçevesinde Kopenhag kriterlerine uyum sağlamak üzere mevzuatta yapılan değişikliklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, it has been emphasized the born of the Copenhagen Criteria which based on contemporary democracies and the criteria and what need to be done for the adaptation of the criteria. The Copenhagen Criteria are accepted by the European Union (EU) which is one of the most important union of the world and is going to be a political union rapidly, that is used the first condition for the negotiation of membership among the candidate countries. The study consists of an introduction and four chapters. It is studied that the history of the EU, its foundation and the development process in Turkey and the EU relationship in the introduction part. In the first part, the born of Copenhagen Criteria are studied and Turkey is examined about Copenhagen Criteria. In the second part, it is mentioned that what should be done for the harmony of Copenhagen Criteria after Helsinki Summit in 1999, which the candidate statutes has given to Turkey. In the third part, it has been mentioned that the Accession Partnership Document which carried out by the EU Commission and the road map for candidate countries for the EU in the process of harmony to Copenhagen Criteria and additional this it has been mentioned that what study should be done by Turkey in the short and the medium term for the harmony of the Accession Partnership Document. In the fourth part it has been touched the National Programme which is prepared by Turkey response the Accession Partnership Document and the change of the laws for the harmony of Copenhagen Criteria which is in the frame of the National Programme.