Ağıtlarda Atatürk
Atatürk in laments
  1. Tez No: 137377
  2. Yazar: ENDER TÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. TARIMAN CENİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
ÖZET Halk edebiyatı ürünleri, bir insanın, bir toplumun ve bütün bir milletin tarihini, yaşama biçimini gösteren bir aynadır. Ölenin ardından söylenen ve onun nitelikleriyle birlikte geride kalanların acılarını dile getiren ağıtlar da bunun bir parçasıdır. Söyleyeni belli olsa da ağıtlar, toplumun malı oluvermekte ve insanın ölüm karşısında duyduğu ortak acıyı dile getirmektedir. Mustafa Kemâl ATATÜRK, Türk milletine önder olmuştur. O, toplum ve toplumun yaşayışı üzerinde önemli etkileri olmuş, tarihte eşine az rastlanır bir lider ve devlet adamıdır. Onun kaybı, Türk milletinin kalbinde derin yaralar açmış ve hüzün yüklü bir duygu tufanı yaratmıştır. Bu sebeple tüm Türk halkı, bu ortak acısını ağıtlar ile dile getirmiştir. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, Atatürk için yazılan ağıtların tasnifinin yapılması, bu ağıtların ATATÜRK'ün hangi özelliklerini dile getirdiğinin belirlenmesi ve ağıtlarda görülen özellikleri ne ölçüde taşıdığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Ağıtların tanımı, Türklerde ağıt yakma geleneği ve ağıtların tasnifi ile ilgili görüşlere yer verildikten sonra, Atatürk ağıtlarının anlam özelliği bakımından incelemesi yapılmış, ağıtlarda görülen anlam özelliklerini ne ölçüde taşıdığı böylece ortaya konulmuştur. Ağıtların biçimsel tasnifi de yapılmıştır. Ayrıca metin bölümünde gazete ve dergilerde yayımlanan Atatürk için yazılan ağıtlar derlenip bir araya getirilerek, toplu şekilde inceleme imkânı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Work of art Folk Literature is a kind of mirror reflecting the history of a person, a social group or a whole nation. Funeral songs, which are lamented for dead people and which are a kind of way to Express the sorrow of the people left behind by the person passing away as well as the characteristics of the dead person, are also parts of Folk Literature. Mustafa Kemâl ATATÜRK, who appeared to be the leading chief of Turkish Nation and had many positive effects on the lives of the Nation, was a leader and governor who has been unique in the world history. His loss had a deep impact at hearts of Turkish Nation and caused the Nation to be in mourning for a long time. As a consequence of his loss, Turkish Nation expressed their feelings in common about Atatürk' s loss through funeral songs. In this study which is presented as thesis of MA, the main purpose was to classify the funeral songs lamented for the loss of ATATÜRK, to determine what characteristic features of ATATÜRK were strongly emphasized through these funeral songs and to indicate to what extend the funeral songs lamented for the loss of ATATÜRK carry the characteristics of a normal funeral songs. After mentioning about the definition of funeral songs, traditions of funeral songs among Turks, the views about the classification of funeral songs, the funeral song lamented for ATATÜRK were examined in detail whit regards to characteristic of sense it makes for the purpose of demonstrating to what extent they carry the characteristic features of normal kinds of funeral songs. The formal classification of funeral songs is also supplied. Moreover, some funeral songs, which were lamented for ATATÜRK and then published on some magazines and newspapers, were collected in thetext part. Thus, it was made passible for readers to inspect the funeral sons as a group very carefully.