Karar verme sürecinde yöneticileri kişilik yapılarının etkileri
- Tez No: 137381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET KARAR VERME SÜRECİNDE YÖNETİCİLERİN KİŞİLİK YAPILARININ ETKİLERİ KURT, ÜMİT Ocak, 2003 Bu çalışmada başlıca amaç, organizasyonlarda yöneticilerin temel fonksiyonu olan karar verme sürecine, kişilik yapılarının etkilerini tanımlayabilmektir. Bu maksatla; Myers-Briggs Tip Göstergesi(M.B.T.I) uygulamada araç olarak kullanılmıştır. Çalışmada karar verme süreci ve bu sürece yöneticinin kişiliğinin etkileri iki ayrı bölümde incelenmiş ve uygulamayla ilgili elde edilen verilere ve önerilere de son iki bölümde yer verilmiştir. Çalışmanın sınırlılıkları dolayısıyla, karar verme sürecinde yönetici kişiliğinin etkileri tespit edilmiş ancak karar verme sürecinin iyileştirilmesi maksadıyla geliştirilen programlardan bahsedilememiştir. Elde edilen veriler ışığında, Silahlı Kuwetler'de yöneticilik yapan personel ile uygulama yapılmış ve örgüt yöneticilerinin profili çıkarılmaya çalışılmıştır. Halihazırda bir çok ülke, sivil ve kamu sektöründeki yöneticiler için perfomans değerlendirme, kariyer yönetimi ve karar verme kabiliyetlerinin geliştirilmesi maksadıyla bu araç ve metoddan faydalanmaktadır. Çalışmada tespit edilen bilgiler ışığında geliştirilip, uyumlaştırılarak ülkemiz kamu ve sivil organizasyonlarında da bu araç ve metodun aynı amaçlar için kullanılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE MANAGERS' PERSONALITIES TO THE DECISION MAKING PROCESS KURT, ÜMİT January, 2003 The main purpose of this study is to identify the effect of the managers' personalities to the decision making process which is the basic function of the managers in the organizations. For this purpose; The Myers- Briggs Type Indicator (M. B.T.I) is used as a tool in practice. In this study; Decision making process and the effects of managers' personality effects to this process are inspected in first two chapters. The obtained results from this study and suggestions for further studies are presented in the last two chapters. Due to the limitations of the study, the effects of the manager personality are identified, but the training programs regarding with the improvements of the decision making process could not be discussed. In the light of the results from this study, the decision making profiles of the managers in the Turkish Army are obtained. The tool and method in this study are already used in many countries for career management, performance evaluations and the improvement of the decision making skills of the managers. This tool and method can also be used in civil and public sectors of our country for the same purposes. m