Belirsizlikten kaçınmanın örgütsel iletişime etkileri: Asker yöneticiler üzerine uygulamalı bir araştırma
  1. Tez No: 137380
  2. Yazar: RASİM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
t%> ÖZET Bıı çaiışmarun amacı, belirsizlikten kaçınmanın örgütsel iletişime etkilerinin incelemesidir. Çalışmada, belirsizlikten kaçınmanın insan davranışları, bazı yönetim fonksiyonları ile örgütsel uygulamalar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bireylerin kurumsal ve demografik özelliklerinin belirsizlikten kaçınma eğilimlerine etkileri ve belirsizlikten kaçınma eğilimlerinin de, özellikle, dikey iletişimin unsurlarından birisi olan yukarıdan aşağıya iletişim sürecine etkileri sorgulanmıştır. Belirsizlikten kaçınma eğiliminin, kurumsal ve demografik değişkenlerden hiç birisi ile anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı gözlenmiştir. Yukarıdan aşağıya iletişim; iletişim kültürü, etkili iletişim davranışı, kurumsal iletişimin etkililiği, iletişimde biçimcilik ve iletişimden kaçınma olmak üzere beş alt boyutta değerlendirmeye alınmıştır. Belirsizlikten kaçınma değişkeninin iletişim kültürü, etkili iletişim davranışı ve kurumsal iletişimin etkililiği değişkenleri üzerinde anlamlı ve pozitif farklılaşmalara neden olduğu gözlenmiştir. Bununla beraber, iletişimde biçimcilik değişkeni üzerinde anlamlı ve negatif farklılaşmaya neden olduğu, iletişimden kaçınma değişkeni üzerinde ise anlamlı bir farklılaşmaya neden olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the effects of uncertainty avoidance on organizational communication. In the study, the effects of uncertainty on human behavior, certain management functions and organizational applications have been examined. The effects of individual's organizational and demographic characteristics on uncertainty avoidance tendencies, and the effects of uncertainty avoidance tendencies on particularly the downward communication process, which is one of the elements of vertical communication. It has been observed that uncertainty avoidance tendency does not significantly vary by any of the organizational and demographic variables. Downward communication has been handled in five dimensions, namely, communication culture, effective communication behavior, effectiveness of organizational communication, ritualistic behavior in communication, and communication avoidance. It has been observed that uncertainty avoidance variable causes significant positive variation on variables of communication culture, effective communication behavior, and effectiveness of organizational communication. On the other hand, it has been observed to cause significant negative variation on the variable of ritualistic behavior in communication, but does not cause significant variation on communication avoidance. Key Wordsı Uncertainty Avoidance Communication Communication Culture Communication Avoidance Organizational Communication III