İMKB'deki hisse senetlerinin fiyat değişimine ilişkin borsa söylentilerinin gerçekleşme düzeyini tespite yönelik bir araştırma
A Research on finding out the being realized of the stock market gossips about securities price movements in İstanbul stock exchange
  1. Tez No: 137387
  2. Yazar: GÖKHAN MAYİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
IV ÖZET İMKB'DEKİ HİSSE SENETLERİNİN FİYAT DEĞİŞİMİNE İLİŞKİN BORSA SÖYLENTİLERİNİN GERÇEKLEŞME DÜZEYİNİ TESPİTE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Gökhan MAYİL İşletme Anabilim Dah Yüksek Lisans Danışman : Doç.Dr. Mehmet ÖZBİRECİKLİ Eylül 2003, 447 Sayfa Küreselleşme içinde olan dünya ekonomisinde işletmelerin gerek faaliyetlerini sürdürebilmek gerekse yatırımlarını artırabilmek maksadıyla fonlara talepleri her geçen gün artmaktadır. Hisse senetleri piyasasma açılmak, bu fon ihtiyaçlarım en ucuz maliyetle karşılayabilme şekillerinden biridir. Hisse senetleri, tasarruflarını değerlendirmek açısından da yatırımcılar için oldukça iyi bir alternatiftir. Ancak maalesef ülkemizde henüz tam olarak özgün ve etkin bir piyasadan söz etmek mümkün olamadığı için hisse senedi fiyatlarının bazı durumlarda volatilitesi oldukça yüksek olduğundan toplumun gözünde riskli bir piyasa olarak değerlendirilmektedir. Hisse senetlerine talebin yoğun olduğu dönemlerde uzman ve analizci tavsiyelerine verilen önem artmakta, konuyla ilgisi olsun veya olmasın birçok işletmeci veya iktisatçıya yakınları tarafından“Sen ekonomistsin, ne almamı önerirsin?”gibi sorular sorulmaktadır. Bu ilgi ve talep doğrultusunda yatırımcı ve uzman tavsiyeleri, giderek artan bir yoğunlukla medya aracılığıyla yayımlanmaktadır. Yazılı basında hisse senetleri piyasasıyla ilgili konuların yer aldığı ekonomi dergileri fazlasıyla ilgi görmektedir. Bu ekonomi dergilerinde hisse senetleri ile ilgili genelde iki köşe vardır. Bunlardan birinde, araştırmalaraV ve çalışma sonuçlarına dayanan uzman/analizci tavsiyeleri; diğerinde ise hisse senetleri hakkında söylenti niteliğindeki haberler yer almaktadır. Bu çalışmada, ekonomi dergilerinde, hisse senetlerinin fiyat değişimine ilişkin söylenti niteliğindeki haberlerin gerçekleşme düzeyi tespit edilmeye çalışılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Borsa Söylentileri, Borsa Koridorları, Borsa Fısıltıları
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A RESEARCH ON FINDING OUT THE BEING REALIZED OF THE STOCK MARKET GOSSIPS ABOUT SECURITIES' PRICE MOVEMENTS IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE Gökhan MAYİL Business Department, Master Of Science Supervisor : Doç.Dr. Mehmet ÖZBİRECİKLİ September 2003, 447 Pages In global world economy, the demand of the funds for the companies is increasing gradually for both reasons that are running their businesses and exceeding investments. Going public is one of the cheapest ways to meet the need of funds for the companies. In other hand, investing in securities is a good alternative to increase their own savings for the investors. But in our country, because of the high volatility of share prices and inefficiency of Istanbul Stock Exchange, it is concerned as highly risky by investors. In terms of high demand for securities, the importance given to analysts' recommendations is increased. Even many business administrators and economists are asked with questions like“ You're economist, which securities do you suggest to buy ? ”by their relatives and friends. According to this demand and interest, the analysts' recommendations are published by media in increasing frequency. In printed media, the investors are very interested in the economy magazines that content about financial stock markets. In these magazines, mostly, there are two types of columns. One of these covers the experts' and analysts' recommendations that are based on researches and results of studies. The other one covers the gossips about the share's trends.VII In this study, the effect of the gossips about securities published on magazines to share prices is analysed. The goal of this study, finding out the existence of a relationship between gossips and stock prices and analysing the movements of stock prices according to gossips in stock market. Keyword : The Gossips About Securities